+48 575 455 366

Co to jest marketing?

Definicji marketingu jest mnóstwo, a każda ukazuje to pojęcie w troszkę innym świetle. Co powinniśmy o nim wiedzieć, nad którymi aspektami się skupić najbardziej i jakie podjąć kroki aby zmaksymalizować sprzedaż (i nie tylko) w swojej firmie?

Między innymi tego dowiesz się w tym poradniku. Omówimy rodzaje marketingu, kilka jego zasad, strategii oraz instrumentów. Oczywiście nie omówimy tutaj wszystkiego, bo musiałby to być artykuł długości książki – skupimy się na najważniejszych i najczęściej poruszanych kwestiach.

Pojęcie marketingu

Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, jest wiele definicji marketingu. Jak podaje Wikipedia, marketing to „proces społeczny, w którym jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują poprzez tworzenie, oferowanie oraz swobodną wymianę z innych towarów i usług, które posiadają wartość.”

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Inne definicje marketingu:

  • Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu, 2013 – „Marketing to działania, zespół instytucji i procesów służących tworzeniu, komunikowaniu, dostarczaniu i wymianie produktów, które mają wartość dla klientów, partnerów i społeczeństwa.”
  • Philip Kotler, 2002 – „Marketing jest procesem planowania i realizacji koncepcji, ustalania ceny, promocji i dystrybucji idei, dóbr i usług w celu dokonania wymiany mającej służyć osiągnięciu celów organizacji i jednostek.”

Jak te wszystkie teoretyczne definicje należy rozumieć? Mówiąc wprost, marketingiem nazywamy wszystkie działania, które mają doprowadzić do zaspokojenia potrzeb klientów, generując przy tym samym zysk. Jest to krótka i zwięzła definicja, która może pomóc bardziej zrozumieć istotę tego pojęcia. Aby móc zaspokoić czyjeś potrzeby, należy najpierw zrobić pewne rozpoznanie rynku. Można wysnuć wniosek, że na tym polega osiągnięcie szeroko rozumianego sukcesu finansowego. Kilkuetapowe dążenie do tego, aby zaoferować ludziom najlepszą metodę zaspokojenia ich największych potrzeb. Marketing jest więc nieustannym procesem badania, tworzenia produktów, kreowania reklamy, dbałości o wizerunek swojej marki, dążenia do ciągle wzrastającej satysfakcji klientów oraz poszerzenia ich grona.

Marketing internetowy

Jedną z koncepcji marketingu jest uczynienie sprzedaży zbędną – dosłownie. Scenariuszem idealnym jest stworzenie organizmu oferującego usługi, które trafiają idealnie w potrzeby klienta. Wtedy nie potrzebujemy handlowców, którzy przekonają Cię, że czegoś potrzebujesz, ponieważ Ty sam dobrze o tym wiesz. Jeżeli przez najbliższe kilka tygodni prognozuje się w pogodzie burze, to nie musisz tłumaczyć ludziom, dlaczego posiadanie piorunochronu jest takie ważne.

Tym pojęciem określamy formę marketingu działającą wokół Internetu oraz stron / sklepów internetowych. Jednym z większych przejawów marketingu internetowego są reklamy sponsorowane w wynikach wyszukiwania. O ile kontekście SEO mówimy o wynikach w przeglądarce, to tutaj już o jakichkolwiek. Zauważmy, że reklamy występują również w serwisach takich jak Facebook, Instagram, AliExpress, Allegro, Ceneo, Amazon i można by tak wymieniać w nieskończoność.

Marketing internetowy możemy podzielić między innymi na Search Engine Marketing (SEM), Social media marketing, remarketing (kampanie w sieciach społecznościowych, płatne reklamy i targetowanie grupy docelowej, Facebook, Instagram, Twitter etc.), e-mail marketing (polegający na newsletterach i wysyłaniu materiałów reklamowych drogą poczty elektronicznej), video marketing (przygotowane wcześniej materiały w postaci filmu, między innymi na YouTube oraz Facebook) i inne. Wszystko to oczywiście skupia się wokół danej platformy/materiału i ma na celu zwiększenie grupy odbiorców i konwersji sprzedaży.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

    Marketing szeptany

    Marketing szeptany, czyli inaczej whisper marketing lub buzz marketing, to mówiąc wprost wywołanie dyskusji o danej usłudze, marce lub produkcie np. w mediach społecznościowych. Jego głównymi cechami są przede wszystkim spontaniczność oraz przekazywanie na linii konsument-konsument. Oznacza to tyle, że nie zadziała on jeżeli będziemy się o czymś wypowiadać zbyt nachalnie, zostaniemy uznani za kiepskiego spamera. Dodatkowo to raczej w formie niejawnej przynosi największe efekty. Postawmy się w sytuacji, gdy rozmawiamy o dobrych odkurzaczach z ekspedientem sklepu typu rtv-agd i nagle, ni stąd ni zowąd pojawia się przedstawiciel firmy Philips, wykrzykując „Nasze odkurzacze są najlepsze na świecie!”. Poczulibyśmy raczej zażenowanie, a nie chęć wybrania jego produktu. A nawet więcej, nie wpłynie to jedynie na wybór w danym momencie, ale na całokształt wizerunku firmy. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoje działania w zakresie marketingu szeptanego.

    Inne rodzaje marketingu

    Jakie istnieją rodzaje marketingu? Proces ten może być różny i każda jego odmiana większy nacisk kładzie na coś innego.  Wymieńmy teraz kilka z nich.

    • Content marketing – nazywany również „marketingiem sieci”. Zasada działania content marketingu polega na regularnym tworzeniu atrakcyjnych, ciekawych dla użytkowników treści. Zazwyczaj chcemy przez to osiągnąć jakąś konwersję, czyli np. kliknięcie przez czytelnika przycisku przycisku subskrypcji do newslettera lub zakup nowo wydanej książki. Jest on ściśle powiązany z copywritingiem, choć oczywiście nie jest to jedyny aspekt tego rodzaju marketingu.
    • Remarketing – jest to jedna z form marketingu internetowego, a dokładniej nazywamy tak pewien rodzaj kampanii reklamowych, mających na celu ponowne dotarcie do klientów. Reklamy powtarzają się użytkownikom, którzy odwiedzili daną stronę firmy/produktu lub opuścili witrynę będąc już na podstronie zamówienia. Na pewno spotkałeś/aś się już z sytuacją, kiedy oglądałeś laptopy w sklepie internetowym firmy X, a później w innych miejscach w sieci wyświetlały Ci się podobne reklamy. To właśnie nazywamy remarketingiem. Jest on bardzo skutecznym, podnosi liczbę potencjalnych klientów, a w rezultacie może pozytywnie przełożyć się na sprzedaż w Twojej firmie.
    • Marketing mobilny – w dzisiejszych czasach można bez obaw określić ten rodzaj marketingu jako związany z urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefony komórkowe, smartfony, tablety i tym podobne. Mówię w ten sposób dlatego, ponieważ kojarzy się go również z przekazem reklamy np. przez jeżdżące billboardy, pokazy czy samochody z megafonami. Nie jest to jednak najnowocześniejsza metoda docierania do klientów, dlatego marketing mobilny jest głównie kojarzony z technologią informacyjną na urządzaniach przenośnych. Główną gałęzią jest tutaj marketing SMS. Polega on oczywiście na wykorzystaniu wiadomości wysyłanych na telefony komórkowe oraz smartfony w celach marketingowych, czyli np. z jakąś ofertą. Narzędziami marketingu SMS są całe kampanie SMS, powiadomienia, oraz dwukierunkowa komunikacja. Ta ostatnia z wymienionych pozwala użytkownikowi odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość, reszta to oczywiście zaplanowane kampanie.
    • Marketing w wyszukiwarkach internetowych – nie mogło na naszej liście zabraknąć najważniejszego w naszej branży rodzaju, czyli SEM. Search Engine Marketing nic innego jak zbiór działań w internecie, które bazują na wyszukiwarkach. Na SEM składają się kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie oraz SEO, czyli Search Engine Optimization. Za cel kampanii marketingowej w wyszukiwarkach obiera się uzyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych na dane frazy kluczowe lub słowa wpisywane przez użytkowników (np. wyszukiwarki Google lub Bing). Badania wskazują ten rodzaj działań marketingowych jako najbardziej efektywny na tle innych.

    Podsumowanie

    Marketingu nie należy kojarzyć ze sprzedażą. Są to w głównej mierze zaawansowane analizy otoczenia, konsumentów, rynku i społeczeństwa wykonywane po to, aby dotrzeć ze swoim produktem do odpowiedniego klienta. Nie mówimy tutaj o „wciskaniu” swojego produktu komuś, kto tak naprawdę nie chce go kupić ani go nie potrzebuje. Mówimy o procesie naturalnej pomocy ludziom w znalezieniu przez nich tego, czego tak naprawdę szukali. Jak zauważamy, marketing jest dosłownie wszędzie i być może nie byliśmy nawet tego świadomi. Dzięki temu, że żyjemy w erze internetu, poczty elektronicznej oraz smsów mamy naprawdę duże możliwości i ogromne pole do manewru. Kluczem jest analiza, wytężenie swojego umysłu i trochę kreatywności.