+48 575 455 366

Jak dodać stronę do Google?

Stworzenie strony internetowej to nie lada wyczyn. Samo zakodowanie nie sprawi jednak, że Twoja witryna pojawi się wynikach wyszukiwania Google. Co zrobić żeby znalazła się tam jak najszybciej oraz jakie przyniesie to korzyści?

Każda strona internetowa ma określony cel istnienia. Nieważne czy jest to blog, portfolio czy reklama firmy – najczęściej zależy nam na uzyskaniu możliwie największego ruchu z sieci. Przełoży się to pozytywnie zarówno na moc naszej domeny jak i na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Ale zakodowanie strony i wykupienie domeny to nie jest wszystko co należy zrobić aby witryna była widoczna w wyszukiwarce Google.

Przede wszystkim musi nas odwiedzić robot indeksacyjny, który prześwietli cały serwis i zapisze ścieżki do odpowiednich podstron. Możemy go albo zaprosić na swoją stronę, albo wręcz przeciwnie, nigdy nie wpuszczać. Istnieje kilka sposobów na to aby proces indeksacji przebiegł szybko i pomyślnie.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Najłatwiejsza metoda dodania strony do Google?

Jeżeli chcesz aby Twoja strona została dodana do indeksu Google, to w 90% nie musisz nic robić. Prędzej czy później boty same trafią na stronę i ją zaindeksują. Wydawać by się mogło, że sprawa załatwiona, jednak jak łatwo się domyślić nie jest aż tak kolorowo. Samo indeksowanie twojej strony może potrwać nawet miesiąc ponieważ roboty okresowo przeszukują serwery DNS więc twoja strona może być widoczna dopiero po 30 dniach. Jeśli po miesiącu twoja strona nadal nie została zaindeksowana, to najprawdopodobniej korzystasz z atrybutu „noindex”, który blokuje roboty przed skanowaniem witryny. Atrybut ten jest przydatny w momencie kiedy np. dopiero pracujemy nad witryną, a sam proces indeksacji zostawiamy na później.

Jeżeli jesteś niepewny, czy blokowanie robotów dotyczy Cię bezpośrednio, to poszukaj w znaczniku <head> informacji o indeksowaniu, a następnie je popraw. Przy korzystaniu z WordPressa informację o dopuszczeniu botów znajdziesz w Ustawienia -> Czytanie -> „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny„. Wystarczy zaznaczyć lub odznaczyć checkbox.

Indeksowanie adresów URL za pomocą Google Search Console

Jeżeli nie interesuje nas czekanie na indeksację, domyślanie się ile może to potrwać, lub czy proces przebiegł w ogóle pomyślnie, to koniecznie skorzystajmy z narzędzia Google Search Console. Jest to w pełni darmowe narzędzie dla administratorów www, pozwalające między innymi na sprawdzanie poprawności indeksowania strony czy też optymalizację widoczności w wynikach wyszukiwania.

Jak więc widzimy sam Google wychodzi nam naprzeciw i udostępnia narzędzia dzięki którym możemy wszystko zrobić sami za pomocą kilku kliknięć. Indeksowanie za pomocą tego narzędzia będzie jednak wymagało minimalnego wkładu naszej pracy. Zacznijmy od zalogowania się do serwisu Google Search Console -> http://search.google.com/search-console/

Klikamy przycisk „Dodaj usługę”. Kolejnym krokiem będzie zweryfikowanie własności strony, lub całej domeny. Innymi słowy przed uzyskaniem dostępu do narzędzia, Google najpierw chce sprawdzić, czy na pewno jesteś administratorem serwisu. W końcu nazwę domeny można podać każdą.

Najpierw jednak musisz wybrać, czy chcesz dodać do Search Console całą domenę czy pojedynczą stronę www. Różnica jest taka, że w przypadku domeny będziesz miał również dostęp do wszystkich subdomen, co poskutkuje np. dodaniem 4 stron internetowych. Jeżeli decydujesz się na pojedyncze dodanie adresu URL, to dodasz tylko ten jeden.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

    Przyjrzyjmy się procesowi indeksacji domeny. Po wpisaniu adresu zostaniesz poproszony o dodanie dla niej odpowiedniego rekordu DNS. Jeżeli nie wiesz z czym się to je, to najlepiej skorzystaj z pomocy swojego informatyka lub administratora serwera. Aby zaczerpnąć trochę wiedzy dla siebie, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu -> https://proudmedia.eu/jak-zarzadzac-domena/.

    Jak informuje nas Search Console, robot może potrzebować trochę czasu na zweryfikowanie rekordu DNS, dlatego zaleca się odłożenie weryfikacji na następny dzień. Po prawidłowym zweryfikowaniu będziesz mógł zarządzać wszystkimi zaindeksowanymi adresami url w swojej domenie. Dla przykładu: opony.org, najlepsze.opony.org, warszawskie.opony.org oraz zimowe.opony.org.

    Dodanie pojedynczego adresu URL do indeksu Google

    Nie warto zaprzątać sobie głowy rekordami DNS jeżeli posiadamy tylko jedną stronę internetową do zaindeksowania. W Google Search Console wybieramy opcję „Prefiks adresu URL”. Tego typu weryfikacja jest o wiele prostsza – pobieramy specjalny plik .html, który następnie musimy skopiować do głównego katalogu naszej strony (Najprawdopodobniej jest to public_html). Wystarczy więc posiadać dostęp FTP do naszego serwera WWW, wrzucamy plik i gotowe. Weryfikacja odbywa się natychmiastowo, dlatego nie ma konieczności czekania. Jeżeli weryfikacja zakończyła się pomyślnie, otrzymamy dostęp do panelu Search Console dla swojej strony internetowej. Warto zaznaczyć, że istnieją także inny metody weryfikacji – możemy je zmieniać i odpowiednio dostosowywać do swoich potrzeb. My jednak wybraliśmy naszym zdaniem najprostszą i zarazem najczęściej stosowaną.

    Nie jesteś pewien czy twoja witryna otrzymała indeks? Możesz to sprawdzić dodając przed adresem URL swojej strony „site:” (oczywiście dla w przeglądarce Google). Dla przykładu site:przykladowa-domena.pl. Jeżeli znajdziesz link do swojej strony to znaczy, że się udało i jesteś już widoczny w Google.

    Po co w ogóle indeksacja stron?

    Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre osoby nie są specjalistami SEO, dopiero się uczą i nie wszystko jest dla nich tak oczywiste. Dzięki szybkiej indeksacji naszej strony przez roboty Google szybciej zaczynamy naszą walkę o wyższe pozycje. Jeżeli nie ma nas w indeksie wyszukiwarki, to nie istniejemy i nigdy się nie wyświetlimy. Jeżeli zaś indeksacja przebiegła pomyślnie, a Twoi klienci nie trafiają do Ciebie, bo wyświetlasz się np. dopiero na drugiej, trzeciej stronie to oznaka kiepskiej optymalizacji pod wyszukiwarkę, czyli SEO lub kiepskiego podejścia do pozycjonowania – SEM.

    Pozycjonowanie to dla nas chleb powszedni, dlatego gorąco zachęcamy do skorzystania z naszych usług, lub zapoznania się z naszym artykułem -> https://proudmedia.eu/pozycjonowanie-stron-internetowych/. Skontaktuj się, pomożemy.