+48 575 455 366

Zmieniamy się dla Ciebie! Sprawdź naszą nową markę.

Jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych?

Pojęcie mobile-first webpage nabiera z roku na rok coraz większego znaczenia. Firma Google mocno naciska dziś na optymalizację mobilną strony. Jesteś w stanie się tym pochwalić? Czym do końca jest ta optymalizacja?

Ilość użytkowników surfujących w internecie na swoich urządzeniach przenośnych jest zdumiewająca. Jak podaje międzynarodowy portal statista.com, w roku 2017 ponad połowa populacji na Ziemi była online – to ponad 3,5 miliarda osób! Co więcej, statystki podają, że ruch ten to w ponad 52% właśnie urządzenia mobilne. Czy muszę dalej mówić o tym, że Twoja strona musi wyglądać idealnie na smartphone’ach? Powiem więcej, powinna działać jeszcze lepiej niż na komputerze!

Nie ma nic gorszego niż czekanie na załadowanie się strony na telefonie. Nagłe przeskoki czcionki, doładowujące się obrazy czy elementy nagle wyskakujące znikąd na ekranie – to wszystko sprawia, że mamy ochotę po prostu wyłączyć kartę i szukać dalej wśród reszty rezultatów. Co to oznacza dla Ciebie? Wygranie klienta przez konkurencję. Porozmawiajmy teraz o tym, jak temu zaradzić.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Czym jest responsywność? Responsywne strony internetowe

Responsive Web Design (RWD) to założenie projektowe, mające na celu zapewnić spójność i elastyczność strony internetowej podczas jej wyświetlania na różnych urządzeniach. Mówiąc prościej, witryna ma prezentować się tak samo dobrze (a nawet lepiej!) zarówno na telefonie, jak i na komputerze, tablecie, laptopie czy wyświetlaczu 4K. Responsywność dąży do tego, aby strona zawsze była maksymalnie intuicyjna dla użytkowników, oraz aby dało się z niej korzystać bezwzględnie od urządzenia, na jakim pracujemy.

Tworzenie responsywnych stron internetowych to już dzisiaj standard, o którym nie trzeba nawet wspominać. Nikt z nas nie wyobraża sobie przecież sytuacji, w której agencja wykonuje dla nas stronę, nie dostosowaną na urządzenia przenośne! Mimo to zawsze lepiej zapytać wykonawcę, czy projekt będzie „respo”. Są różne dziwy na tym świecie, niektórzy wciąż projektują tylko pod komputery, co jest trochę przerażające.

Jak zmienić stronę na responsywną?

Jeżeli Twoja strona nie dostosowuje się do urządzeń mobilnych, to mówiąc wprost, mamy niemały problem. Po pierwsze jest to niedopuszczalne, a po drugie proces naprawy bywa bardzo uciążliwy, zwłaszcza jeżeli jest to mówiąc kolokwialnie „grzebanie w czyimś kodzie”. Ostatecznie bardzo często z takich działań wychodzą bardzo rozkopane, nieoptymalne solucje, które zdecydowanie lepiej zastąpić nową stroną internetową, gotową na podbój internetu.

Oczywiście samo dostosowanie strony pod urządzenia mobilne jest możliwe i da się to zrobić. Jeżeli jednak ktoś wykonał dla Ciebie nieelastyczną stronę (a mamy rok 2019), to osobiście miałbym pewne obawy o jej jakość. Dlatego właśnie zachęcamy do rozwiązań, które na dłuższą metę okazują się po prostu lepsze.

A może mobilna strona internetowa?

Wbrew pierwszym skojarzeniom, mobilna strona internetowa to nie to samo co responsywna. Różnica polega na tym, że witryna responsywna to jedna, spójna całość, podczas gdy wersja mobilna strony to inna jej odsłona, ładowana tylko gdy system wykryje, że klient korzysta z urządzenia przenośnego. Niektóre osoby mogą mieć problemy ze zrozumieniem różnicy między nimi, bo nie dla każdego jest to tak oczywiste. Istnieje na szczęście łatwy sposób, który pozwoli zapamiętać różnicę raz na zawsze. Strona responsywna to jeden produkt. Wersja mobilna jest niejako drugą odsłoną witryny.

Może trafiłeś/aś kiedyś na sytuację, kiedy wejście z telefonu skutkowało zmianą domeny na „m.nazwastrony.pl”. Do dziś z mobilnej wersji korzystają między innymi YouTube lub Facebook. Jest to dobre rozwiązanie dla dużych serwisów, stron internetowych gdzie każde 100ms wczytywania robi znaczenie. Bo jak dobrze wiemy, optymalizacja i łatwość użytkowania jest kluczem do miłego przeglądania treści internetowych. Jeżeli jednak nie jesteś w posiadaniu ogromnej aplikacji internetowej z tysiącami odwiedzających w każdej minucie, to zdecydowanie bardziej polecamy podejście responsywne – jest tańsze i wygodniejsze.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

    Google Accelerated Mobile Pages – nowe podejście do stron mobilnych

    Być może słyszałeś kiedyś o technologii AMP? Jest to rozwiązanie przygotowane przez firmę Google, które miało za zadanie zrewolucjonizować User Experience na urządzeniach mobilnych. W założeniu chodziło o skrócenie (lub całkowite wyeliminowanie) czasu oczekiwania pomiędzy kliknięciem wyniku w wyszukiwarce Google, a załadowaniem strony. Tak, oznacza to, że strona AMP praktycznie się nie „ładuje”. Dzieje się tak dzięki przechowywaniu całości zasobów witryny przez serwery Google, które są pobierane podczas wyświetlania wyników zapytania.

    Aby wyróżnić strony przyspieszone, wyszukiwarka obok ich nazwy wyświetla charakterystyczny znak pioruna, który sam w sobie jest już małym wyróżnieniem. Zasada działania jest dość prosta, lecz wdrożenie wymaga od nas trochę pracy:

    • Po pierwsze, AMP to strona mobilna. Tak jak już wspominaliśmy, jest to „landing dla odwiedzających z komórek”. Oznacza to konieczność stworzenia osobnego szablonu AMP, czyli niejako drugiej strony internetowej.
    • Drugą kwestią jest fakt, że tworzenie stron internetowych w technologii AMP jest skomplikowane i wymaga nauczenia się całej technologii. Jeżeli więc chcesz zrobić to sam, to przygotuj się na godziny spędzone w dokumentacji. Wprawdzie jest to proces podobny do tworzenia zwykłej strony internetowej, jednak mocno ograniczony. Z pomocą jednak przybywa wiele witryn, które nam w tym pomogą, m. in. https://amp.dev/documentation/guides-and-tutorials/

    Jak dobrze wiemy nic nie jest idealne. Przyspieszone strony mobilne nie są tutaj wyjątkiem. Wraz z korzystaniem z tej technologii pojawia się kilka ograniczeń i minusów:

    • Kody śledzenia – firma Google bardzo sprytnie podeszła do tematu, zezwala bowiem na korzystanie jedynie z kodów śledzenia ich produktów, takich jak Google Analytics lub Google AdSense
    • Ograniczenia CSS i Javascript – pisanie strony w AMP to nie to samo, co standardowa wersja. Niestety z rozwiązań, z których korzystamy na co dzień musimy odstawić w ciemny kąt.
    • Zmiana adresu w przeglądarce – tak, niestety wygląda to dość dziwnie, ale po kliknięciu w link AMP na telefonie, zamiast swojego adresu URL zobaczymy długi link zaczynający się od google.com. Jest to na tyle odpychające, że większość właścicieli stron właśnie z tego powodu rezygnuje z tego rozwiązania.

    Na co się zdecydować?

    Jeżeli Twoja strona internetowa jest przestarzała – zleć nam wykonanie nowej, responsywnej, profesjonalnej, opartej o najnowsze technologie. Będzie to najlepsze rozwiązanie problemu, a dodatkowo otworzy przed Tobą możliwości do wykonania działań marketingowych – „niekompatybilna” strona WWW nie będzie stanowić już problemu.

    Jeżeli zaś posiadasz całkiem niedawno wykonaną stronę internetową, wyglądającą i działającą całkiem dobrze, jednak jedynie na komputerach osobistych, to być może warto byłoby ją dostosować do urządzeń mobilnych. Może nawet obejdzie się bez większego „dłubania”, a cały proces będzie sprawny i przyjemny. Bajkopisarzami jednak nie jesteśmy, raczej rzadko rzeczywistość jest tak kolorowa.

    Co do Accelerated Mobile Pages, to mimo wszystko odradzamy przechodzenie na tę technologię. Ograniczenia w naszej opinii przeważają nad zaletami. Uważamy, że nie trzeba oddawać się w ręce Google, aby stworzyć bardzo szybką stronę mobilną. Wystarczy zrobić ją porządnie i zadbać o szybki response serwera.

    Wszystko to jest bardziej niż możliwe do osiągnięcia. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, lub chciałbyś uzyskać poradę co do swojej strony internetowej, zapraszamy do skontaktowania się. Być może zainteresuje Cię również optymalizacja stron internetowych, zapraszamy do sprawdzenia.