+48 575 455 366

Jak zarządzać domeną

Zakup i rejestracja domeny to jedno. Jednak zarządzanie domeną to prawdziwa sztuka i wymaga albo dużej wiedzy, albo zatrudnienia informatyka, który za nas wszystko zrobi i na bieżąco będzie zajmował się administracją.

Możemy też skorzystać z poradników internetowych, takich jak ten. Dowiesz się tutaj jak delegować domenę, jakie są typy wpisów DNS i kilka innych rzeczy, które warto sobie utrwalić jeśli ma się zamiar zarządzać domeną internetową.

O tym, jak kupić domenę możesz przeczytać w naszym artykule.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Typy rekordów DNS

Czym w ogóle są rekordy DNS? Najprościej mówiąc, jest to zbiór reguł, które umożliwiają nam w pełni konfigurację nasze domeny. Istnieje klika różnych typów rekordów DNS. Przedstawiamy listę ukazującą najważniejsze z nich, wraz z krótkimi opisami:

  1. Rekord A  (rekord adresu) – jego zadaniem jest mapowanie nazwy domeny DNS na jej 32-bitowy adres IP (wersja Ipv4).
  2. Rekord AAAA  (rekord adresu IPv6) – działa tak samo jak rekord A, z tym że mapuje nazwy domeny DNS na 128-bitowy adres w wersji IPv6.
  3. Rekord CNAME  (rekord nazwy kanonicznej) – rekord ten ustanawia alias nazwy domeny.
  4. Rekord MX (rekord wymiany poczty) – jego działanie polega na mapowaniu nazwy domeny DNS na nazwę serwera poczty oraz jego priorytet.
  5. Rekord PTR (rekord wskaźnika) – Rekord PTR mapuje adresy IPv4 oraz IPv6 na nazwę kanoniczną hosta. Określenie rekordu PTR dla nazwy hosta w domenie in-addr.arpa (wersja IPv4), bądź ip6.arpa (wersja IPv6), który odpowiada adresowi IP, pozwala zaimplementować odwrotną translację adresów DNS.
  6. Rekord NS (rekord serwera nazw) – jego zadaniem jest mapowanie nazwy domenowej na listę serwerów DNS dla danej domeny.
  7. Rekord SOA (rekord adresu startowego uwierzytelnienia) – ustala on serwer DNS, który dostarcza autorytatywne informacje o domenie internetowej, łącznie z jej parametrami.
  8. Rekord SRV (rekord usługi) – pozwala na zawarcie dodatkowych informacji dotyczących lokalizacji danej usługi, którą udostępnia serwer wskazywany przez adres DNS.
  9. TXT – pozwala na dołączenie dowolnego tekstu do rekordu DNS.

Rekordy innych typów zwykle dostarczają dane o lokalizacji hosta (np. LOC) albo informują o danych eksperymentalnych.

Co to jest delegacja domeny i jak ją zmienić?

Delegacja domeny to krótko mówiąc informacja, który serwer obsługuje Twoją domenę. Najlepszy przykład byłby, kiedy wykupisz serwer i domenę u dwóch, różnych dostawców. Aby połączyć je ze sobą, należy wydelegować domenę, czyli wskazać, na jaki serwer ma pójść zapytanie, gdy ktoś wpisze nazwę Twojej domeny w przeglądarce. Jak to zrobić?

Wszystkie ustawienia domeny możesz zmienić dopiero po zalogowaniu się do panelu klienta. Każdy taki panel różni się od siebie, w zależności od dostawcy. My pokażemy go na przykładzie OVH. Oto jak wygląda przykładowy panel konfiguracyjny domeny. W serwisie OVH dzieli się on na kilka zakładek, z czego niektóre dają możliwość zmieniania dość zaawansowanych opcji, a inne prostszych. W okienku „Informacje ogólne” znajdziemy podsumowanie danych na temat naszej domeny – rodzaj oferty, z której korzystasz, stan serwerów DNS, ochrona przed transferem, zabezpieczenia, usługi i opcje hostingowe. My przejdźmy do zakładki „Strefa DNS”.

W tej sekcji możesz edytować, tworzyć i konfigurować wpisy DNS. Dodatkowo istnieje opcja połączenia wpisu z inną usługą. Spróbujmy zatem dodać swój wpis. Klikamy przycisk „Dodaj wpis” (po prawej).

Po kliknięciu przycisku, otworzy się mniejsze okno przedstawiające proces dodawania wpisu w trzech krokach. Pierwszy z nich polega na wybraniu rodzaju dodawanego rekordu. Dla przykładu zaznaczmy rekord nazwy kanonicznej – CNAME.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

    Po wybraniu rodzaju rekordu trzeba podać nazwę subdomeny oraz adres docelowy.

    Jak widać wartość TTL jest ustawiana domyślnie. Można jednak ją edytować – otworzy się wtedy takie okno.

    Serwery DNS

    Jest to trzecia zakładka w panelu administracyjnym domeny serwisu OVH. Mamy na niej spis aktywnych serwerów DNS wraz z przypisanymi im adresami IP.

    Z czego składa się rekord domeny?

    Każdy rekord domeny (wpis) ma taką samą budowę – składa się z kilku prostych elementów. Przyjrzyjmy się im:

    1. Nazwa – pierwszy i najbardziej oczywisty składnik. Nazwą może być domena lub subdomena,
    2. TTL (skrót „Time to Live”) – jest to liczba sekund, przez którą rekord będzie przechowywany przez serwery DNS. Dla każdego rekordu domyślna wartość to 3600 (godzina),
    3. Typ – krótka informacja o tym, który z parametrów domeny będzie konfigurowany,
    4. Wartość – W zależności od typu rekordu będzie to albo adres IP, identyfikator usługi hostingowej, wpis tekstowy lub też adres URL.