Narzędzia do tworzenia infografik - Proud Media

Liczby potrafiają przytłaczać. Zwłaszcza nadmiar liczb, statystyk, procentów czy innych ułamków. Przedstawianie danych w postaci tekstu jest mocno nieprzejrzyste i łatwo się w nim pogubić. Używanie infografik nie tylko działa na wyobraźnię odbiorcy, ale również świetnie wygląda – jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż kolejne ściany liczb. Dlatego właśnie infografiki są coraz częściej używane w różnego typu prezentacjach, raportach i zestawieniach.

Jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że stworzenie tego estetycznej infografiki wymaga znajomości programów graficznych lub płacenia profesjonalistom, byłeś w błędzie – w tym poradniku pokażemy darmowe programy, które całą brudną robotę zrobią za nas.

Definicja infografiki

 

Czym konkretniej jest infografika? Definicja mówi nam, iż jest to informacja graficzna, wizualizacja danych, której funkcją jest przede wszystkim przedstawienie informacji w sposób prosty i skondensowany. Przykładami infografik są różnego rodzaju mapy, tabele, wykresy i tym podobne.

Infografiki znajdują swoje zastosowania praktycznie wszędzie. Czy to w nowej reklamie produktu znanej marki, czy to w zestawieniu sprzedaży z danego roku lub też ulotki / broszury promującej jakąś ideę. Marketing nie jest jednak jedyną dziedziną, w której korzysta się z infografik. Świetnym pomysłem jest tworzenie instrukcji obsługi w formie infograiki – dzieki temu wszystko wydaje się prostsze i przyjemniejsze. Nikomu przecież nie chce czytać się instrukcji, zawierającej kilka stron tekstu. Infografika sprawdzi się również w grafice na stronę internetową, prezentacji oraz w wynikach ankiety.

Darmowe narzędzia do tworzenia infografik

 

Infografiki możemy tworzyć sami, przy użyciu darmowych programów. Oto lista najciekawszych z nich:

Piktochart

Link do programu

Piktochart to jeden z najbardziej znanych programów do tworzenia infografik. Jego zaletami są prostota i wygoda w użytkowaniu – jest bardzo intuicyjny i świetnie się z niego korzysta. Dodatkowo należy podkreślić, że posiada ogromną bazę projektów do wykorzystania, która jest cotygodniowo aktualizowana. Obecnie posiada ona ponad 600 profesjonalnie wykonanych szablonów.

Program ten pozwala na o wiele więcej niż tylko tworzenie wykresów i dodawanie tekstu z obrazkami. Dzięki Piktochart stworzysz również świetnie wyglądające bannery oraz ciekawe prezentacje pełne ikon, wykresów i wektorów. Możesz również importować pliki w formacie CSV z danymi, co jeszcze bardziej ułatwia proces tworzenia infografiki. Pamiętajmy również, że używając Piktochart w wersji darmowej musimy pamiętać, że wszustko co stworzymy zawierać będzie znak wodny.

Autorzy tego narzędzia udostępniają ciekawy materiał wideo, prezentujący możliwości ich produktu – zobacz go poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=LdRMqJWyvik

Infogr.am

Link do programu

Infogr.am to kolejna pozycja na naszej liście programów do tworzenia infografik. Podobnie jak program Piktochart zawiera dużą bazę przykładowych materiałów do wykorzystania w infografikach. Dużą zaletą tego narzędzia jest podgląd na żywo powstającej grafiki. Infogr.am skupia się przede wszyskim na wizualizacji danych na mapach, wykresach i tabelach.

Program ten wykorzystywany w wersji darmowej również posiada pewne ograniczenia. Stworzonych grafik nie możemy pobierać na dysk twardy – jedyną opcją jest publikacja ich online. Zamiast znaku wodnego dodawane jest logo Infogr.am na dole grafiki. Poza tym, program nie różni się znacząco od opisywanego wcześniej Piktocharta.

Jeżeli szukasz zdjęć na swoją stronę, dobrym pomysłem będzie przeczytanie wpisu o darmowych zdjęciach komercyjnych.