+48 575 455 366

Przyjazne adresy URL

URL to adres strony, który widzimy w oknach naszych przeglądarek internetowych. Powinniśmy zawsze pamiętać, aby były one jak najbardziej czytelne dla użytkowników oraz SEO friendly dla robotów indeksujących.

URL (Uniform Resource Locator) to adres, zaprojektowany przez człowieka po to aby zastąpić adres IP na którym znajduje się dana strona. Posługiwanie się ciągiem cyfr adresu IP byłoby bardzo uciążliwe, dlatego dziś, każdy używa URL. Jest to ciąg znaków, wyraz lub grupa wyrazów, które w najbardziej trafny sposób opisują content strony. Za tłumaczenie tych adresów odpowiedzialne są serwery DNS – jest to jednak temat na osobny artykuł. Właśnie po to, aby odpowiednio zidentyfikować podstronę lub cały serwis internetowy, powinniśmy używać przyjaznych użytkownikom adresów URL. Zbyt często zdarza nam się widzieć skomplikowane adresy URL, które nie są ani czytelne, ani łatwe do zapamiętania. Jak więc projektować strukturę swoich URL?

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Jakie adresy URL są przyjazne dla użytkowników i robotów?

Przyjazny adres URL jest przede wszystkim prosty i czytelny. Nie zawierający żadnych zbędnych znaków dodatkowych poza myślnikiem, oddzielającym konkretne słowa. Jeżeli chcemy stworzyć przejrzysty adres, to powinniśmy również pamiętać o tym, aby nie był on zbyt długi, korzystał wyłącznie z małych liter oraz jak najtrafniej opisywał daną podstronę. Przykładem dobrego adresu URL będzie: https://wspanialeopony.pl/najlepsze-opony-2019. Już na pierwszy rzut oka użytkownik domyśla się, na jaką stronę wchodzi i czego mniej więcej może się spodziewać. Dodatkowo zwraca uwagę na to, że najprawdopodobniej znajdzie tutaj jakiś wykres dostępnych w roku 2019 na rynku opon.

Przyjrzyjmy się nieco gorszej wersji takiego adresu. URL http://www.wspanialeopon.pl/strona/opony_41021.php?id=091273 nie jest już tak przejrzysty, ani jednoznaczny. Możemy bowiem snuć domysły czym jest parametr id, dlaczego strona internetowa nie jest oparta o żaden CMS i czy na pewno jesteśmy tutaj bezpieczni. Dodatkowo zauważamy, że nie działa ona w zgodzie z protokołem HTTPS i używa przestarzałej subdomeny „www”. A same opony_41021 na pewno nie podpowiadają nam, że chodzi o spis najlepszych opon roku. To wszystko składa się na negatywny odbiór strony nie tylko przez użytkowników, ale również algorytmy wyszukiwarek. Przyjazne adresy URL są kluczowe w pozycjonowaniu strony internetowej.

Adresy URL przyjazne wyszukiwarkom internetowym

Często ludzie zadają pytania typu: „Jaki adres URL będzie najlepszy jeżeli chcemy wypozycjonować swoją stronę www?”. Odpowiedź na to pytanie może wyglądać następująco. Zakładając, że zadbaliśmy już o poprawny wygląd URL, jest on naturalny w odbiorze, nie zawiera zbędnych parametrów ani nie wywołuje paniki u użytkowników, możemy wykonać kilka dodatkowych czynności.

Przede wszystkim kluczowy będzie odpowiedni dobór słów kluczowych. Jeżeli nasz artykuł ma za zadanie przedstawić listę najlepszych opon, to zadbajmy o uwzględnienie tego słowa a adresie URL. Postaraj się również spojrzeć oczami potencjalnego czytelnika – dodanie roku „2019” na koniec będzie świadczyło o tym, że wpis ten jest aktualny i dotyczy konkretnego przedziału czasu. Przyjazny adres URL nie tylko wzbudzi zainteresowanie, ale również zaufanie użytkowników, którzy rozumieją, że są na stronie profesjonalnej firmy.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

    Zalecana maksymalna ilość znaków adresu to 115. Jeśli jest on dłuższy to Google może nie brać go pod uwagę przy indeksowaniu. Byłby to dla nas poważny problem.

    Jednym z aspektów dobrego wyglądu są znaki separujące słowa. Najlepszym wyborem są myślniki („-”). Roboty indeksujące wysoko oceniają takie rozwiązanie. Użycie znaków podkreślenia również jest spotykane, jednak algorytmy nie interpretują ich jako separatora. W adresach nie należy również używać spacji oraz polskich znaków, przy których mogą wystąpić błędy w indeksowaniu przez wyszukiwarki. To samo dotyczy innych języków i innych znaków specjalnych.

    Jeżeli pod naszym adresem znajduje się konkretny plik, to zadbajmy o to, aby wszystko było jasne dla użytkownika. Koniecznie umieść rozszerzenie pliku, który otwieramy (np. plik.pdf) – ostatnią rzeczą, której chcą użytkownicy to niepewność, co właśnie otwierają.

    Adresy kanoniczne i przekierowania 301

    Każda podstrona w serwisie WWW to osobny dokument, więc powinna także posiadać osobny i unikalny link. Jednym ze sposobów są tzw. canonicale, czyli po prostu metatagi umieszczane w sekcjach <head> w dokumencie HTML. Służą one wyłącznie wyszukiwarkom w celu wskazania im który adres jest oryginalny. Tworzenie takich linków ma znaczenie w pozycjonowaniu strony. Warto je stosować gdy posiadamy kilka adresów kierujących do tej samej strony lub podobne adresy URL. Kiedy posiadamy dwie podstrony o tej samej treści warto zaznaczyć, która z nich jest kanoniczna by uniknąć posądzenia naszej witryny o zduplikowaną zawartość przez Google. Jest to najczęściej wykrywana wada przez algorytmy wyszukiwarek, karana dużymi spadkami w rankingu. Innym sposobem są przekierowania 301. Na naszej stronie można znaleźć wpis na ten temat -> https://proudmedia.eu/przekierowanie-301/.

    Podsumowanie

    Prawidłowa struktura, wykorzystane słowa kluczowe, utworzona hierarchia, to wszystko wpływa na tzw. UX (user experience), czyli doświadczenie użytkownika, końcowy odbiór strony przez niego i roboty indeksujące Google. Czytelne adresy są także chętniej publikowane na innych portalach, co buduje nasza pozycję w internecie. Im więcej opublikowanych linków na zewnątrz, tym większa ich moc, a także wiarygodność dla wyszukiwarek. To wszystko może zwiększyć naszą pozycję w rankingu Google oraz ruch na stronie.

    Przyjazne adresy URL są bardzo przydatne i mogą naszej stronie pomóc w budowaniu swojej marki. Zadowoleni użytkownicy chętniej będą klikać w przejrzyste linki, będąc pewnym co znajdą na witrynie. Z kolei algorytmy wyszukiwarek odczytają to za pozytywny znak w jakości danego serwisu. Publikowane linki na zewnętrznych portalach dodają mocy, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie. Więc jeśli chcesz by Twoja strona była wysoko w rankingach SEO, koniecznie wykorzystaj przyjazne linki. Nasza agencja marketingu internetowego Proud Media chętnie Ci w tym pomoże – skontaktuj się z nami już dziś.