+48 575 455 366

WordPress instalacja

W tym poradniku krok po kroku zaprezentujemy instalację popularnego systemu CMS jakim jest WordPress. Oficjalna strona projektu chwali się, że proces ten trwa maksymalnie 5 minut. Jednak jak wiemy z doświadczenia, nie jednemu użytkownikowi czynność ta sprawiła wiele kłopotów.

Wymagania

Aby w ogóle móc zacząć instalować WordPressa, musimy sprawdzić czy spełniamy podstawowe wymagania. Musimy oczywiście posiadać serwer WWW wraz z interpreterem języka PHP (w wersji 5.2.4 lub nowszej) oraz co najmniej jedną bazą danych MySQL (w wersji 5.0.15 lub nowszej). Jeśli nie jesteś pewny czy Twój serwer spełnia wymogi instalacji, zapytaj o to jego administratora. Kiedy już upewnisz się, że możesz stawiać na nim WordPressa, możemy przejść dalej.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Pobieranie paczki instalacyjnej

Pakiet WordPressa należy pobierać tylko i wyłącznie z oficjalnej strony. Znajdziesz tutaj zawsze aktualną i pewną paczkę instalacyjną, więc możesz być pewny, że to co pobierasz na dysk jest bezpieczne i pozbawione wirusów. W dziale „Pobieranie” klikamy więc przycisk „Pobierz WordPressa”. Nie powinno trwać to długo, ponieważ sam plik nie waży zbyt wiele.

Wgrywanie plików na serwer

Kiedy już zakończy się proces pobierania paczki instalacyjnej, możemy przejść do wgrywania plików na serwer. Aby przesłać pliki potrzebować będziemy klienta FTP – jeśli dotychczas z żadnego nie korzystałeś, zalecam korzystanie z programu FileZilla. Aby połączyć się ze swoim serwerem potrzebujesz login, hasło oraz adres serwera ftp. Jeśli nie pamiętasz tych danych sprawdź w swoim panelu hostingowym. Kiedy uzyskasz już dostęp, odnajdź katalog „public_html” – to właśnie tam musisz wrzucić pliki wordpressa. Po otworzeniu pliku .zip z WordPressem wejdź w katalog „wordpress” i z niego skopiuj całą zawartość właśnie do wspomnianego wcześniej folderu „public_html”.

Założenie bazy danych MySQL

Kolejnym krokiem będzie stworzenie relacyjnej bazy danych – aby to zrobić, możesz skorzystać z cPanelu lub innego programu, który pomoże zarządzać Twoim kontem hostingowym. Kiedy odnajdziemy już odpowiednią opcję, należy utworzyć nową bazę. Sugeruje się również utworzenie nowego użytkownika. Nazwę bazy, jej użytkownika oraz hasło zapisz gdzieś na boku, ponieważ będą nam jeszcze potrzebne.

Instalacja WordPressa

Teraz, kiedy wszystko już przygotowane, możemy przejść do samego procesu instalacji. Użyj przeglądarki i wejdź na adres swojego serwera. Twoim oczom ukaże się instalator WordPressa.

Na początek wybierzmy język naszej witryny oraz przejdźmy dalej klikając przycisk „Kontynuuj”

Teraz powinno ukazać się okienko powitalne oraz wymagane informacje. Kliknij przycisk „Zaczynajmy” aby przejść dalej.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

    W tej sekcji musimy podać informacje, które przygotowałeś wcześniej. W pierwszych trzech polach należy wpisać dane dotyczące bazy danych, czyli jej nazwę, użytkownika oraz hasło. Pole numer 4 odpowiada za adres serwera bazy – zazwyczaj „localhost” zadziała jak potrzeba, w przeciwnym razie będziesz musiał zasięgnąć dokumentacji serwera. Co do Prefiksu tabel – zaleca się pozostawienie domyślnej wartości.

    Kiedy wypełnione zostaną wszystkie pola, kliknij „Wyślij” a następnie „Uruchomienie instalacji”.

    Teraz pojawi się kolejne okienko, w którym będziemy musieli podać kilka informacji – mianowicie tytuł witryny, nazwa użytkownika (za jej pomocą będziesz się logować), hasło i adres email. Wszystkie te informacje będziesz mógł w przyszłości zmienić, więc nie martw się, jeśli jeszcze nie masz pomysłu na nazwę. Póki co zapamiętaj nazwę użytkownika i hasło, to jest najważniejsze. Wyłączenie widoczności dla wyszukiwarek ma sens jedynie wtedy, gdy dopiero pracujemy nad naszą witryną. Gdy będzie w pełni gotowa, możemy opcję tę zmienić w panelu administracji stroną.

    Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk „Zainstaluj WordPressa”.

    Zakończenie instalacji

    Po chwili powinieneś zobaczyć informację o pomyślnym zakończeniu procesu instalacji. Od teraz możesz używać na swojej stronie WordPressa. Kliknij „Zaloguj się” i zacznij tworzyć!

    UWAGA! Jeżeli nie posiadasz własnej domeny i serwera, na którym możesz postawić WordPressa możesz skorzystać z darmowej wersji, którą oferują autorzy znanego CMSa. Aby to zrobić, wejdź w ten linkDokładną listę opisującą jak krok po kroku utworzyć darmowego bloga na WordPressie znajdziesz w tym wpisie  „Blog na wordpress.com”.