Jak założyć bloga na Wordpressie - 🎯 Proud Media 👍
Jak założyć bloga na WordPressie

Kiedy już zdecydujesz się na stworzenie bloga, musisz przemyśleć, z czego skorzystać. Masz do wyboru kilka opcji. Możesz stworzyć bloga samodzielnie, lub też skorzystać z ułatwiających cały proces serwisów. WordPress jest właśnie jedną z takich platform. W tym artykule przybliżymy nieco z czym się ten CMS je i dlaczego warto z niego korzystać. Zwłaszcza prowadząc bloga.

Zalety WordPressa

Skrypt posiada wiele zalet i funkcjonalności. Oto najważniejsze z nich:

  • Prostota i intuicyjność,
  • Darmowa licencja GNU, bez opłat również w celach komercyjnych,
  • Zaawansowane opcje edycji strony oraz tekstów,
  • Różnorodność szablonów (również darmowych) dla swojej witryny,
  • Możliwość rozszerzania swojej witryny poprzez wtyczki,
  • Ogromna społeczność, która zapewnia nowym użytkownikom wsparcie i odpowiedzi na liczne pytania.

Wady WordPressa

Nic nie jest idealne, skrypt posiada wiele zalet, ale możemy doliczyć się także kilku wad:

  • Modyfikacja skryptu lub stworzenie własnego motywu graficznego wymaga znajomości języków HTML / PHP / CSS,
  • Spadki wydajności przy instalacji wielu wtyczek,
  • Niektóre wtyczki nie są wstecznie kompatybilne z najnowszymi wersjami WordPressa.

Jak założyć bloga na WordPressie?

 

1. Wchodzimy na stronę oficjalną WordPressa.

Zaraz po kliknięciu linku zobaczymy stronę główną WordPressa. Możemy się tutaj swobodnie poruszać, dowiedzieć więcej na temat samej platformy, przeglądać dostępne szablony graficzne czy też założyć nową stronę lub bloga. Nas interesuje przycisk „Get Started” widoczny na zdjęciu powyżej.

Wchodzimy na stronę oficjalną WordPressa
Wybieramy rodzaj strony
2. Wybieramy rodzaj strony.

W tej sekcji widzimy 4 opcje do wyboru: „Start with a blog” (blog internetowy), „Start with a website” (strona internetowa), „Start with a portfolio” (portfolio), „Start with an online store” (sklep internetowy).  Jesteśmy tu w celu założenia bloga, a więc klikamy opcję „Start with a blog”.

3. Wybieramy motyw graficzny.

W tym okienku widzimy 3 z wielu dostępnych szablonów dla naszego bloga. Pamiętaj, że podczas prowadzenia swojej witryny na WordPressie, możesz w każdej chwili zmienić swój motyw na dowolny inny. Na chwilę obecną wybierz któryś z widocznych, lub kliknij przycisk „Skip for now” (Na razie pomiń).

 

Wybieramy motyw graficzny
Wybieramy nazwę domeny naszego bloga
4. Wybieramy nazwę domeny naszego bloga.

Każda strona internetowa, czy to sklep, czy portfolio, czy blog musi posiadać swoją domenę. W tej sekcji możemy określić jak ma się ona nazywać.

UWAGA! Jeśli jesteś już właścicielem domeny, pod którą chcesz mieć swojego bloga, wybierz link „Already own a domain?” (Pole 2)  i wpisz jej nazwę, po czym kliknij „Add”. Pamiętaj jednak, że tylko korzystanie z darmowej subdomeny WordPressa jest w pełni darmowe.

Jeśli nie posiadasz swojej domeny, wpisz nazwę, która Cię interesuje i sprawdź jej dostępność (Pole 1), jeżeli nikt z niej wcześniej nie skorzystał to na górze pokaże się jedyna darmowa nazwa „nazwadomeny.wordpress.com” (Pole 3). W przypadku duplikatu lekko może ona się zmienić. Wybór każdej inna domeny, np. z końcówką „ .blog ” wiąże się z wybraniem płatnego planu strony. Wybierz więc interesującą Cię opcję. Polecamy wybór darmowej domeny (Pole 3).

 

Wybieramy nazwę domeny naszego bloga
Wybieramy plan dla swojej witryny
5. Wybieramy plan dla swojej witryny.

Ta sekcja służy do wybrania swojego planu. Na ekranie pojawiły się właśnie 3 opcje do wyboru: „Personal” (Pole 2), „Premium” (Pole 3) oraz „Business” (Pole 4). Jeśli wcześniej wybrałeś darmową subdomenę WordPress, zobaczysz również opcję „Free” (Pole 1).

Jak łatwo się domyślić im droższy plan – tym więcej opcji. W pakiecie „Free” otrzymujesz: subdomenę WordPress.com, dodatki JetPack, wsparcie społeczności, setki darmowych szablonów graficznych, zwyczajną opcję dostosowania designu oraz 3GB miejsca na dysku. Droższe zestawy zawierają więcej szablonów graficznych, więcej miejsca na dysku, brak reklam oraz dodatkowe zestawy.

Wybierz interesujący Cię plan.

6. Tworzymy konto.

 

Wybraliśmy już nasz plan, nazwę domeny – możemy przejść do zakładania konta. Podajemy e-mail (Pole 1), nazwę użytkownika (Pole 2) oraz hasło (Pole 3). Pamiętaj, że hasło musi zawierać co najmniej 6 znaków oraz nie może być zbyt łatwe do odgadnięcia. Zaleca się stosowanie małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Zapamiętaj, lub zapisz gdzieś podane tutaj dane – jest to Twój klucz do nowo powstałego bloga.

Tworzymy konto
Poczekaj, aż wszystko będzie gotowe
7. Poczekaj, aż wszystko będzie gotowe.

Po pojawieniu się tego okna, musisz poczekać klika minut – Twój blog jest przygotowywany. Widzimy również informację z prośbą o potwierdzenie adresu e-mail – na wcześniej podanej skrzynce czeka już na Ciebie nowa wiadomość od WordPressa.

8. Gotowe!

 

Teraz wystarczy, że z powrotem wejdziesz na adres http://wordpress.com i zalogujesz się przy użyciu podanych wcześniej danych. Kliknij na „Log in” w prawym górnym rogu i zacznij pisać.

Jeżeli posiadasz już bloga wykorzystującego WordPressa to może zainteresują cię darmowe szablony .

Gotowe
Gotowa strona