+48 575 455 366

Content marketing – co to jest?

O tym, co to jest marketing już zapewne dobrze wiesz. Przyjrzyjmy się dziś jednej z ciekawszych jego gałęzi, a mianowicie content marketingowi.

Content marketing to jeden z najczęściej dzisiaj stosowanych rodzajów marketingu, dokładniej inbound marketingu. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że zamiast agresywnie szukać klientów na własną rękę robimy wszystko aby pomóc im samym dotrzeć do nas. W tym miejscu wchodzi na scenę content marketing – staramy się tworzyć atrakcyjne treści, publikować wpisy na blogu, tworzyć posty w social media zawierające ładne grafiki i infografiki – wszystko po to, aby wyglądać wiarygodnie, rzetelnie i przede wszystkim aby wzbudzić zainteresowanie potencjalnych klientów.

Marketing internetowy

O ogólnym pojęciu marketingu pisaliśmy już w artykule: https://proudmedia.eu/co-to-jest-marketing/ – zapraszamy do zapoznania się z jego treścią, lub odtworzenia informacji. Teraz jedynie po krótce: marketingiem nazywamy wszystkie działania, które mają na celu dostarczyć odpowiedni produkt osobom, które go potrzebują. Zatem content marketing polega na tworzeniu i dostarczaniu wysokiej jakości treści, które w efekcie najpierw przykują jego uwagę, następnie zainteresują oraz pobudza do działania – wykonania akcji, którą może być np. zamówienie książki, której fragment właśnie przeczytał.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Co to znaczy dobry content?

Content (ang. zawartość) w języku branżowym oznacza „treść”. Jaki content jest dobry, a jaki nie? Przede wszystkim treściwy, ciekawy i odpowiedni dla danej grupy docelowej. Jeżeli więc nasze materiały mają docierać do dzieci, i ich rodziców, to warto tworzyć kolorowe, żywe i radosne grafiki, animacje i zawierać je w swoich postach. Nie będziemy też raczej pisać językiem oficjalnym i nudnym dla dzieciaków, a raczej zabawnym i wywołującym uśmiech na twarzy :).

Z kolei wpis mający na celu trafić do osób starszych, dla przykładu cierpiących na bóle kręgosłupa odznaczać powinny się już troszkę innym słownictwem. Głównie zależałoby nam na wywołaniu pozytywnych emocji zrozumienia, chęci pomocy i oczywiście zaufania.

Bardziej zaawansowanym aspektem byłoby dopasowanie treści do osobowości odbiorcy. Istnieją różne metody badania osobowości, między innymi DISC lub OCEAN. Dziś jednak nie na tym będziemy się skupiać, dlatego być może opiszemy to jeszcze w przyszłości :). Na dziś pamiętajmy o tym, aby pisać z głową i zainteresować odbiorców.

Rodzaje treści content marketingu

W naszej opinii, teksty są najważniejszą formą contentu. Zwłaszcza, że to między innymi na ich podstawie zostaniemy ocenieni przez Google. Oczywiście ładne grafiki, filmy, raporty i zestawienia są świetnym pomysłem na ubarwienie zawartości, jednak wszystko to zatraca się bez dobrej jakości tekstów. Wyróżniamy kilka ich rodzajów w aspekcie content marketingu:

 • Blog internetowy – najczęściej realizowany jako jedna z podstron w witrynie internetowej, choć może być postawiony na odrębnej domenie. Blogi do dziś bywają źle kojarzone, jako miejsce, gdzie ktoś wylewa swoje myśli i zbiera fanów. Tymczasem blog firmowy jest niczym innym niż zbiorem przydatnych treści dla klienta / odwiedzającego stronę.
 • Treść ekspercka – są to artykuły pisane przez ekspertów w danej dziedzinie lub branży. Osoba, która czyta treść ekspercką wie, że treść jest w 100% rzetelna i poparta doświadczeniem. Dlatego warto od czasu do czasu przygotowywać tego typu wpisy, gdzie autorem będzie dla przykładu główny dyrektor marketingu w firmie X.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

  • Poradniki / FAQ / wywiady / opisy / recenzje – wszystkie z tych rodzajów treści publikowane są zazwyczaj w ramach bloga. Stanowią ciekawą i przydatną treść. Zwłaszcza jeżeli autor lub osoba, z którą przeprowadza się wywiad jest kimś znanym, szanowanym, a ludzie cenią sobie jej opinię. Opisy i recenzje są super sposobem na tchnienie powiewu świeżości na blogu. Mogą również być tworzone jako całkiem niezależne landing page, wykorzystywane w kampaniach reklamowych.
  • Artykuły sponsorowane – specjalna forma treści polegająca na promowaniu czyjejś usługi lub produktu „u siebie na blogu”. Zazwyczaj wraz z contentem zawierany jest link do strony zlecającego, który ma przekazać jakąś moc SEO. Artykuł sponsorowany warto kupować w miejscach, które tej mocy mają dużo lub zauważamy tam spory ruch użytkowników.

  Na jakich więc konkretnych rodzajach treści powinniśmy się skupić? Odpowiedź, jak to zazwyczaj bywa, nie jest jednoznaczna i nie można odpowiedzieć wprost. Wszystko zależy tak naprawdę od wielu czynników indywidualnych. Nie powinniśmy jednak zapomnieć o tym, że zawsze powinniśmy działać w oparciu o jakiś plan, który w przyszłości ma zaowocować i przynieść naszej działalności korzyści.

  Content marketing a SEO

  Zwróćmy uwagę na aspekt optymalizacji pod względem wyszukiwarek. Istnieje bowiem coś takiego jak treści pisane „pod SEO”. Charakteryzują się one odpowiednim nasyceniem słów kluczowych – nie można jednak przesadzić, ponieważ zostaniemy odebrani przez roboty jako spam. A to mogłoby mieć niemiłe następstwa, takie jak np. ban strony internetowej w Google lub drastyczny spadek pozycji.

  Tworzenie treści SEO friendly powinno być dla nas intuicyjne, jeżeli chcemy naprawdę zaistnieć w wynikach wyszukiwania oraz ogólnie w internecie. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych kwestiach z tym związanych:

  • Po pierwsze, wciąż tworzysz artykuł, który będą czytać ludzie. Ludzi odpycha nienaturalność, więc staraj się nie przesadzać ze swoimi słowami kluczowymi. Niech to wciąż będzie wpis, który warto czytać, jest ciekawy oraz nosi ze sobą wartości, a nie jest jedynie „tekstem pod Google”, którego będą czytać roboty
  • Po drugie, pamiętaj o technikach tworzenia dobrego wpisu seo-friendly, czyli między innymi: odpowiednio nagłówkuj swoje akapity treści, nie twórz ścian tekstów, korzystaj z wypunktowań etc.

  Proud Media – agencja content marketing

  Jeżeli zależy Ci na budowaniu wizerunku swojej marki, chcesz zdobyć nowych klientów poprzez marketing internetowy oraz content marketing – skontaktuj się z nami. Mamy za sobą już lata doświadczeń i wiele pomyślnie wykonanych projektów. Zadzwoń i przedstaw nam swój problem, a na pewno się nie zawiedziesz.