+48 575 455 366

Telefon kontaktowy 24h +48 575 455 366

Proud Media

Monitoring IP

Audyt, projekt, instalacja, serwis – wyróżnia nas jakość, wspieramy kompleksowo!

Monitoring IP

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Monitoring wizyjny Bielsko-Biała, Żywiec, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Skoczów, Szczyrk

Jako firma Filipczyk.net oferujemy profesjonalne systemy bezpieczeństwa w zakresie monitoringu wizualnego. W poniższym tekście opisaliśmy i wyjaśniliśmy najczęściej poruszane zagadnienia z branży takie jak np. kwestia doboru i wdrożenia odpowiedniego systemu.

Ile kosztuje system monitoringu?

Określenie kosztów wdrożenia systemu monitoringu nie jest rzeczą banalną i nie da się tego zrobić w 15 minut przez telefon. Na ostateczną cenę wpływa wiele czynników, takie jak ilość i rodzaj kamer, trudność wykonania całej instalacji, długość rejestrowanego czasu, czy dodatkowe integracje wykonywane na życzenie zamawiającego.

Z założenia chcemy być fair wobec klientów, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i przeprowadzamy specjalistyczny audyt, którego wynikiem będzie projekt systemu monitoringowego. Jako iż musimy: przyjechać, ocenić, sprawdzić, wycenić; a nie jesteśmy fundacją charytatywną to wycena kosztuje zgodnie z naszym cennikiem od 300zł netto (do 8 kamer, powyżej ustalamy cenę audytu indywidulanie), którą to rabatujemy od finalnej faktury za projekt. Informujemy również, że liczmy każdy dojazd do klienta, który to wynosi 1,30zł netto /km od centrum Bielska-Białej.

Dopiero po wykonaniu całościowego audytu oraz oględzin jesteśmy w stanie wypowiedzieć się na temat całościowego kosztu systemu monitoringu.

Czy uzyskam wycenę przez telefon?

Niestety nie. Tak jak napisaliśmy powyżej – każdy projekt wymaga przeprowadzenia audytu i sprawdzenia warunków na obiekcie. Dopiero po tych wykonaniu tych czynności możemy przejść do indywidualnej wyceny. Zamieńmy się na chwilę rolami: Jak oceniłbyś wiarygodność firmy, gdyby przy pierwszym rozmowy telefonicznej została rzucona wycena, można powiedzieć „na wiatr”, gdzie wykonawca nie poznał nawet szczegółów sprawy? Zapewne nie najlepiej, mógłbyś wyczuć brak jakiegokolwiek zainteresowania czy profesjonalizmu.

Czy zainstalujecie mi zestaw kamer z Allegro?

Odpowiedź jest prosta i brzmi następująco – NIE! Dlaczego nie? Weźmy jako przykład zestaw za 1000zł z 4 kamerami. Koszty jakie należy wziąć pod uwagę to: dobry dysk twardy 200zł + rejestrator min. 600zł + 4x kamera Full HD min. 400zł + zasilacz buf. lub switch poe min. 300zł daje nam w sumie +-2700zł. W jaki sposób ktoś może sprzedać jakościowy zestaw za prawie 1/3 ceny rynkowej, a i tak przykładowa kalkulacja zakłada niższą półkę? Odpowiedź jest prosta – taki sprzęt to po prostu szrot, nie warty nawet tych 1000zł chłam, który najczęściej nie wytrzymuje swojego okresu gwarancyjnego. Mówimy tutaj z doświadczenia, nie aby wystraszyć. My nie bawimy się w taką amatorszczyznę.

Telewizja przemysłowa – Kamery CCTV, AHD, IP

Telewizja przemysłowa, czyli monitoring świetnie się sprawdzi w:

  • Domach i terenach przydomowych
  • Sklepach
  • Lokalach usługowych oraz gastronomicznych
  • Halach produkcyjnych
  • Magazynach
  • Dużych inwestycjach
  • Osiedlach

Co nas wyróżnia?

  • Oryginalny sprzęt tylko renomowanych producentów – nie używamy rozpadających się chińskich zamienników
  • Profesjonalny projekt, audyt oraz wdrożenie
  • Indywidualne podejście
  • Oferta z kilkoma wariantami cenowymi sprzętu w zależności od potrzeb klienta
  • Zaawansowane doradztwo w kwestiach bezpieczeństwa
  • Wsparcie w sprawie monitoringu i RODO

Czym się różni system monitoringu IP od Analogowego AHD/HD-CVI

System monitoringu IP można w uproszczony sposób porównać do sieci komputerowej. Tak jak w LAN mamy router, switch, serwer i urządzenia klienckie (np. komputery), tak w przypadku ochrony wizyjnej opartej o IP, system taki składa się z kilku komponentów:

  • Połączenie z internetem (np. router) – ważnym aspektem systemu monitoringu wizyjnego jest szybkość łącza internetowego. Zależy nam na tym, aby zarejestrowane dane w postaci filmów bezproblemowo przekazać za pomocą sieci na serwer. Oznacza to, że nie prędkość pobierania jest dla nas najważniejsza (download), ale należy skupić się na prędkości wysyłania (upload). Im większa, tym szybciej wyślemy dane. Granica, poniżej której będzie po prostu źle to 4Mbps. Taka wartość oznacza przesłanie 4 megabitów danych w jedną sekundę. Oczywiście jedynie w teoretycznej sytuacji, kiedy nie obciążamy sieci w żaden inny sposób. Często konfigurujemy systemy rejestracji wideo z routerami LTE – wymaga to indywidualnego podejścia oraz dobrego pakietu danych/umowy z operatorem. Nie każdy operator sieci LTE to dobry pomysł w przypadku CCTV. Często wiążą się one z różnymi ograniczeniami w NAT, publicznym IP, lub firewallu.
  • Rejestrator wideo – zadaniem rejestratora jak sama nazwa wskazuje jest rejestracja, czyli zapisywanie obrazu. Można ustawić go w taki sposób, aby nagrywał tylko moment wykrytego ruchu z adnotacją np. 10s przed zdarzeniem i 10s po zdarzeniu wykrycia ruchu. To z rejestratorem łączymy się, żeby wiedzieć obraz z kamer „na żywo”.
  • Dyski twarde w rejestratorze – jest to kluczowy element systemu. Na dyskach zapisywane będą dane ze wszystkich kamer. Dobrym pomysłem byłoby zapisywanie przynajmniej jednego miesiąca wstecz. Jaką pojemność powinien mieć taki dysk twardy? Cóż, matematyka jest królową nauk, a w internecie dostępne są przeróżne kalkulatory pozwalające przewidzieć jaka pojemność jest potrzebna. Upraszczając, system 4 kamer w średnio ruchliwym miejscu wymaga przynajmniej 2TB dysku twardego. Nie można też zainstalować byle jakiego dysku HDD – zwykły dysk nie jest przygotowany na tak duże obciążenie, dlatego też wdraża się specjalne urządzenia przeznaczone do systemów monitoringu wizyjnego.
  • Switch PoE – jest to urządzenie, do którego podłączane są kamery za pomocą okablowania UTP/FTP Cat5e/Cat6. Switch, dzięki funkcji Power Over Ethernet zasila do +/- 100m kamery napięciem około 48V.
  • (opcjonalnie) Switch L2/L3 izolujący sieć kamer od sieci firmowej – większość firm instalujących kamery nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeżeli mamy obiekt z chronioną siecią wewnętrzną (np. ważny serwer czy też inne zasoby sieciowe, do których nie chcemy, aby ktoś z zewnątrz się dostał), to kamera zainstalowana na ścianie budynku jest najczęściej furtką do takich wrażliwych danych. Wystarczy podłączyć swój komputer do wtyczki RJ45 i gotowe. Dlatego też, w wypadku podwyższonego bezpieczeństwa należy zastosować switch zarządzalny, który skutecznie odizoluje sieci monitoringu od podstawowej sieci w budynku.
  • (opcjonalnie) UPS/zasilacz buforowy – Nawet jeżeli mamy super monitoring to bez zasilaczy awaryjnych pozostajemy bezradni na brak prądu spowodowany: burzą, awarią, sabotażem. Zostajemy wtedy skutecznie odłączeni od informacji na temat tego co dzieje się w danym obiekcie. Dlatego warto rozważyć instalację zasilacza buforowego, który podtrzyma system podczas awarii sieci 230V. Ponadto często takie urządzenia posiadają szereg zabezpieczeń prądowych mogących uchronić sprzęt przez przecięciami czy innymi dziwnymi historiami jak np. „wypalenie się zera”.
  • Kamera IP – Kamera jak łatwo się domyślić przesyła obraz do rejestratora. Istnieje wiele rodzajów i podziałów kamer w zależności od: zastosowania, wytrzymałości np.  przeciwko wandalom-ochronne „wandalki”, z mikrofonem lub bez. Podstawową cechą opisującą jakość kamery jest jej matryca oraz rozdzielczość. Minimum to Full HD (2MP). Standardem w naszej firmie jest instalowanie kamer przynajmmniej 4MP. Ważnym aspektem są również dodatkowe funkcje np. WDR – ta technologia pozwala wykluczyć światło, które próbuje oślepić kamerę. Np. samochód z włączonymi reflektorami może skutecznie ograniczyć widoczność szczegółów/detali – WDR wychodzi naprzeciw takim sytuacjom.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

    Innym rozwiązaniem jest monitoring analogowy. Jest to ciągle rozwijana technologia oparta na kablu koncentrycznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w łatwy sposób wykonać upgrade starego systemu i wykorzystując starą instalację z bardzo miernej jakości obrazu wycisnąć nawet 4K! Jest to możliwe dzięki technologii HD-CVI. Taki system będzie się składał z rozwiązania opartego na:

    • Połączenia z internetem (np. router)
    • Rejestratora wideo – w przypadku systemu analogowego taki rejestrator posiada w sobie specjalne głowice obrazowe przystosowane np. do technologii AHD, TVI, CVI czy też zdecydowanie najlepsze HD-CVI.
    • Dyski twarde w rejestratorze
    • Okablowanie koncentryczne lub skrętka (na małych odległościach) – kabel koncentryczny z dodatkową linią 12V pozwala na przesyłanie obrazu z kamery do rejestratora nawet na 600m. Dlatego jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż skrętka. Oczywiście istnieje możliwość wykorzystania skrętki i specjalnych adapterów UTP – nie mniej to nie jest najlepsze wyjście.
    • Zasilacz 12V lub zasilacz buforowy 12V – jako iż, taka sieć bazuje na zasilaniu 12V wymagany jest specjalny zasilacz o dużej mocy prądowej. Bardzo ważnym aspektem rozwiązania analogowego jest wyliczenie spadków napięcia na najdłuższych odcinkach. Często ustawia się zasilacz w taki sposób, aby na wyjściu miał np. 13,8V co sprawia, że na końcu okablowania pod obciążaniem np. 11,5V kamery nadal pracują prawidłowo. Nieuwzględnienie tego jest wielkim błędem. Jako iż, zasilacz 12V ma dużo wspólnego z akumulatorem 12V zalecamy konfigurację systemu od razu z zasilaczem podtrzymującym system w sytuacji zaniku prądu 230V.
    • Kamera analogowa – w zasadzie taka sama jak kamera IP, tyle że zakończona wyjściem koncentrycznym i zasilana 12V.

    Nie można wprost powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Analog sprawdzi się lepiej, gdy:

    1. Istnieje stara infrastruktura monitoringu CCTV i zależy Ci na rozbudowie aktualnego systemu,
    2. Odległości między najdalszymi końcówkami są większe niż 100m

    Filipczyk.net rekomenduje instalacje IP jako ten system, który sprawdzi się najlepiej w prawie każdym zastosowaniu.

    Serwis systemu monitoringu wizyjnego 24h

    Posiadamy w swojej ofercie serwis monitoringu wizyjnego tylko naszych instalacji lub takich, które są wykonane porządnie. W ramach usługi wsparcia oferujemy:

    1. Reagowanie na awarie kamer, dysków i rejestratorów – system konfigurujemy tak, że w momencie awarii informuje nas w pierwszej kolejności, abyśmy mogli szybko zareagować.
    2. Serwisowanie UPS/Zasilaczy buforowych – warto co roku sprawdzić sprawność akumulatora/akumulatorów. W przypadku spadku wydajności o około 25% należy dokonać wymiany sprzętu. Średnio akumulatory należy wymienić co 2 lata.
    3. Czyszczenie obiektywów kamer.
    4. Sprawdzanie stanu instalacji (okablowania).
    5. Aktualizowanie oprogramowania kamer oraz rejestratorów.
    6. Zgrywanie zdarzeń w imieniu klienta i przygotowanie materiałów dla służb np. policji

    Integracja monitoringu wizyjnego z systemem alarmowym

    Alarm oraz monitoring to połączenie idealne. Naprawdę warto połączyć oba te systemy razem. Takie rozwiązanie pozwala na:

    1. Alarmową rejestrację wideo zdarzenia z centrali alarmowej np.: pożar, napad, włamanie itd.
    2. Ochronę wizualną np. wirtualną linią, która może pracować jak czujka w systemie alarmowym
    3. Zgłaszanie awarii rejestratora do systemu alarmowego

    Integracja monitoringu z POS kasami fiskalnymi/terminalami

    POS oznacza nadzór wideo, rejestr kasowy oraz kontrolę koszyka klienta w sklepie. Jest to niezwykle przydatna funkcja, która pozwala ochronie obiektu monitorować czy rzeczywiście, to co zostało zapłacone, „wyjechało z klientem” ze sklepu.

    System ten działa jako nakładka tekstowa na obraz z kamery monitorującej wybraną kasę np. w prawym górnym rogu. Rejestruje ona zdarzenia fiskalne „drukując” niejako na ekranie wirtualny paragon.

    RODO – ochrona danych osobowych a system monitoringu wizyjnego

    W wyniku wejścia w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych nie możemy przejść obojętnie obok prawa. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji związanych z połączeniem monitoring / RODO. Zaznaczamy, że nie jesteśmy jednak radcami prawnymi i nie należy poniższej listy traktować jako absolutny wyznacznik rzeczywistości:

    • Należy dokładnie poinformować o rejestracji wizualnej w obiekcie oraz podać administratora danych osobowych.
    • W przypadku współdzielenia dostępu do monitoringu pomiędzy np. kilk firma w jednym budynku – należy zawrzeć umowy o przetwarzaniu danych osobowych.
    • Nie można instalować kamer w pomieszczeniach sanitarnych, szatniach, stołówkach, palarniach i obiektach socjalnych.
    • Nagrywanie dźwięku w kamerach możliwe jest tylko w przypadku monitorowania miejsc pracy, gdzie należy poinformować pracowników o rejestracji audio-wizualnej. Dodatkowo należy podpisać stosowne umowy z pracownikami (NDA, poufności, zasadach bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych w firmie).

    Więcej znajdziesz na: https://panoptykon.org/wiadomosc/rodo-pod-kamera-czyli-monitoring-z-zasadami

    Obszar wsparcia Filipczyk.net

    Obsługujemy obszar w promieniu 50km od Bielska-Białej. Lokalizacje naszych realizacji obejmują takie miejscowości jak:

    Bielsko-Biała, Żywiec, Godziszka, Pszczyna, Czechowice-Dziedzice, Wisła, Cieszyn, Skoczów, Ustroń, Łodygowice, Wilamowice, Dankowice, Kęty, Kozy, Andrychów, Brzeszcze.

    Bezpieczeństwo i spokojny sen są najważniejsze!

    Przede wszystkim lubimy to, co robimy. Nasz zespół to w głównej mierze informatycy, którzy wiedzą co piszczy w świecie monitoringów wizyjnych i na bieżąco śledzą nowinki technologiczne.

    Zaufaj nam i skontaktuj się z nami. Gwarantujemy maksimum satysfakcji!

    Powyższa treść nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i stanowi jedynie zaproszenie do rozmów i przeprowadzenia wyceny. Wszystkie podane kwoty są wartościami netto.