+48 575 455 366

Jak sprawdzić szybkość internetu

Sprawdzanie prędkości internetu jest czynnością, na której nie powinno zależeć tylko zapalonym graczom, ale każdemu kto chce wiedzieć, czy dostawca usługi wywiązuje się ze zobowiązań. Jak i gdzie zrobić to najlepiej i najszybciej?

Sprawdzić nigdy nie zaszkodzi – tak samo jest z połączeniem internetowym. Zwłaszcza jeśli odczuwamy, że coś może być nie tak. W momencie kiedy pobieranie jest powolne, filmik ładuje się nam dziwnie długo, a samo wrzucenie zdjęcia na naszą chmurę trwa minutę – jest to znak, że należy się zainteresować prędkością łącza.

Ponadto uważamy, że jako klienci zawsze powinniśmy mieć świadomość tego, że wszystko pokrywa się z zapisami w umowie i nie jesteśmy oszukiwani. Twój internet jest zbyt wolny? Sprawdź jak i gdzie poprawnie wykonać darmowy test prędkości, a potem wspólnie zastanówmy się nad możliwościami poprawy wyników.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Test szybkości internetu

Żeby wykonać test szybkości musimy włączyć naszą przeglądarkę i wyszukać frazę speedtest. Wyświetli się nam wiele różnych serwisów, które oferują sprawdzenie łącza. My rekomendujemy speedtest.net. Na tej stronie możemy znaleźć przydatne informacje takie jak, nazwę naszego dostawcy internetu, serwer z którym będzie łączyć się nasz komputer oraz adres ip. Aby wykonać audyt wystarczy kliknąć duży, intuicyjny przycisk na środku ekranu. Pierwszy test jaki wykonuj strona to test pingu.

Czym jest ping?

Ping jest bardzo istotnym parametrem, którym powinni się zainteresować głównie gracze, ponieważ to on w dużej mierze odpowiada za jakość rozgrywki sieciowej. Ping określa szybkość przepływu pakietów internetowych pomiędzy Twoim urządzeniem, a serwerem docelowym. W skrócie im niższy czas, tym lepszy, ponieważ wymiana informacji przebiega sprawniej. Jest to szczególnie ważny parametr dla graczy, ponieważ nawet milisekundy mogą zrobić różnicę w rozgrywkach sieciowych i zadecydować, kto wyjdzie z pojedynku zwycięsko.

Pomiar szybkości internetu

Kolejnym parametrem, który jest badany przez stronę jest prędkość pobierania czyli download. Informuje nas on o tym z jaką prędkością pliki są pobierane na nasz komputer. Download jest bardzo istotnym parametrem dla każdego kto pobiera duże pliki.

Możemy jednak spojrzeć szerzej. Jeżeli w domu rodzinnym są 2 komputery i 5 urządzeń mobilnych, które na bieżąco korzystają z internetu, to przepustowość jest mocno ograniczona. Szybkość pobierania powinna więc być wyższa. Wtedy nikt z użytkowników nie doświadczy nieprzyjemnego „zacinania” lub długiego czasu oczekiwania na załadowanie filmu na YouTube.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

  Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że nie należy brać pod uwagę najwyższej prędkości, a raczej jej średnią i to czy nie ma nagłych spadków (tak zwanych dropów). Taka sytuacja może wystąpić kiedy tracimy pakiety i świadczy o niestabilności naszego łącza. Jeżeli dotyka Cię taki problem, radzimy skontaktować się bezzwłocznie z dostawcą.

  Ostatnim parametrem, jaki jest mierzony przy audycie internetu jest wysyłanie, czyli tak zwany upload. Skoro download pobiera, to upload wysyła. Nie jest to nic skomplikowanego, choć i tak wiele osób nie potrafi znaleźć między nimi różnicy. Parametr ten jest odpowiedzialny za prędkość wysyłania naszych plików na serwer. Oznacza to tyle, że jeżeli wysyłamy do swojej chmury 300 zdjęć z wakacji, gdzie każdy „waży” 4MB, to musimy łącznie przesłać 1.2GB danych. Posiadając upload o szybkości 10 Mbps proces zajmie nam około 17 minut, podczas gdy 100 Mbps uploadu poradzi sobie z tym w dwie minuty. Podczas szacowania czasów zwróćmy dodatkowo uwagę na tak zwane koszty techniczne, czyli między innymi czas obliczeń, pamięć, przepustowość itd.

  Po całym teście możemy zobaczyć jak wypadł nasz internet, porównać go z umową i przejść do kolejnego kroku czyli przyspieszania.

  Jak przyspieszyć internet?

  Wiele osób szuka skutecznej porady jak przyspieszyć internet, niestety odpowiedź nie jest taka prosta. Bardzo wiele zależy od naszego dostawcy i od umowy. Jednak są rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę w sieci domowej.

  Zacznijmy od komputera. Zwróćmy uwagę na to czy programy takie jak steam czy uplay nie pobierają żadnych gier lub aktualizacji. Innym czynnikiem może być również Windows Update itd. Pobieranie aktualizacji w tle często odbywa się bez naszej wiedzy, skutki jednak odczuwamy bardzo mocno. Wyobraźmy sobie sytuację, że testujemy nasz internet podczas gdy w tle pobierana jest z prędkością 80Mbps gra komputerowa. Wyniki raczej nie będą zadowalające, a wina nie leży po stronie dostawcy.

  Co zrobić w takiej sytuacji? Zalecamy kontrolowanie przede wszystkim autostartu Windowsa i sprawdzenie jakie programy uruchamiają się podczas włączania systemu i czy nie sprawdzają za każdym aktualizacji i nie pobierają ich automatycznie. Czasem warto robić to ręcznie, lub w przypadku niektórych programów komputerowych, zrezygnować w 100%.  Jeżeli Twój internet dalej jest powolnym, to należy sprawdzić czynniki sprzętowe.

  Wolny internet WiFi

  Jeżeli jesteśmy połączeni przez WiFi, a nasz internet jest wolniejszy niż ten który obiecuje dostawca, sprawdź czy twój router nie jest przestarzały i czy nie korzysta ze starych protokołów komunikacyjnych. Jest to bardzo często powód wolnego internetu domowego. Wystarczy wpisać model routera w przeglądarce i już mamy wszystkie informacje. Dodatkowo pamiętajmy, że korzystając z sieci bezprzewodowej zawsze jesteśmy skazani na lekkie straty.

  A co z odbiornikiem? Tutaj na prędkość wpływa wiele czynników, między innymi odległość od routera. Jeżeli odległość między nim, a komputerem jest spora, a wokół pełno „dziur WiFi” możemy zastanowić się nad kupnem repeatera, bądź podciągnięciu kabla. Jakie są różnice? Zawsze najskuteczniejszym rozwiązaniem jest kupienie kabla i podłączeniu się nim do internetu. Wtedy mamy pewność, że połączenie jest stałe i nie przerwą nam go żadne zakłócenia. Niestety jest to sposób, przy którym musimy wykonać trochę pracy.

  Innym rozwiązaniem, o wiele prostszym jest skorzystanie z repeatera, który jak sama nazwa wskazuje powtórzy sygnał, wzmocni go i przekaże dalej. Ostatnią opcją, która może pomóc tylko przy niewielkich dystansach jest wymiana anten na te z większą mocą. Są przeważnie większe więc mogą wpłynąć negatywnie na wygląd. Są tańsze niż repeater, ale nie będą tak skuteczne.