+48 575 455 366

Jak używać instagrama i przyciągać followersów?

Instagram to na dziś jeden z największych serwisów społecznościowych na świecie z milionami aktywnych użytkowników. Czy potrafimy wykorzystać maksimum jego możliwości?

Jak każda większa platforma social media, Instagram daje nam wiele możliwości, między innymi zwiększenia popularności swojej firmy, poprawę rozpoznawalności marki czy wejście w interakcję z klientami / fanami. Z drugiej strony jednak stwierdzenie, że w Instagramie drzemie potencjał byłoby co najmniej śmieszne, ponieważ ilość osób na całym świecie, które czynnie korzystają z tego medium jest gigantyczna.

W Polsce z Instagrama korzysta już ponad trzy miliony osób, a liczba ta z roku na rok wzrasta. Warto więc zastanowić się jak zmaksymalizować możliwości swojego profilu firmowego oraz w jaki sposób tworzyć wpisy, a raczej zdjęcia – które są tutaj głównymi elementami „tablicy”.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Jak używać Instagrama?

Najważniejszą rzeczą jest to jakie treści tak naprawdę oferujemy w świecie internetu i jak chcemy to zrobić. Nie bójmy się być kreatywni, powinno być to nasze słowo klucz. Ostatnią bowiem rzeczą jaką chcemy byłoby odbieranie nas przez ludzi jako kolejna kopia typowego „Instagramera”. Co zrobić żeby ludzie polubili Twój profil i z przyjemnością oglądali znajdujące się tam zdjęcia? No cóż, każdy ma trochę inny pogląd na otaczającą go rzeczywistość i swoje własne preferencje co do np. ulubionej kolorystyki. Jedno jest jednak pewne – jakoś trzeba przyciągnąć oko grupy odbiorczej.

Zacznij od określenia swojej grupy docelowej, czyli kto będzie do Twojego profilu zaglądać najczęściej. Jeżeli branża, w której działasz jest ciekawa i interesuje się nią wielu młodych ludzi, np. tworzysz deskorolki lub organizujesz koncerty muzyki rozrywkowej to masz dużo łatwiejsze zadanie niż np. klinika rehabilitacyjna. Możesz bowiem tworzyć świetne grafiki i montować tętniące energią filmy z udziałem sportowców aby promować swoją markę. Potencjał Twojego profilu jest teoretycznie większy, teraz tylko przejść do odpowiedniego działania.

No dobrze, ale jak ja się mam za to wszystko zabrać? Odpowiedź brzmi: wcale nie musisz. Jeżeli myślisz o mocno zoptymalizowanej kampanii social media, która da Ci świetne efekty tu i teraz, to zdecydowanie lepiej będzie zdać się na profesjonalistów. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale będzie bardziej efektywne niż działanie na własną rękę. Jeśli jednak nie jesteś laikiem internetu oraz chciałbyś spróbować sam coś stworzyć – łap za aparat i zacznij tworzyć.

Przede wszystkim interesujące zdjęcia

Zastanówmy się przez chwilę jakie zdjęcia będą przyciągać uwagę? Pewnie odpowiedziałeś sobie, że te ciekawe. Pomińmy już sam proces robienia fotki, a zwróćmy uwagę na „postprodukcję”. W przypadku dużych serwisów bywa, że nawet kolorystyka nie jest przypadkowe. Kolory bowiem potrafią skłaniać nas do wywołania pewnych emocji. Nie trzeba zresztą tłumaczyć, że biały, niebieski jest zimny, czerwony i pomarańczowy – gorący, a z kolei granatowy i fioletowy to kolory dominacji.

Ludzie raczej nie są przekonani do smutnych, czarno-białych filtrów. Posty, które tworzysz mają przyciągać uwagę, a szare i zimne kolory raczej się do tego nie nadają. Spraw aby zdjęcia i cały profil tworzył jedną logiczną całość, spójną tematycznie i co najważniejsze tętniącą życiem.

Oczywiście bardzo dobrze rozumiemy, że nie każdy jest grafikiem komputerowym i może sobie nie poradzić z obróbką zdjęć czy filmów w profesjonalnym programie. Na szczęście twórcy nowoczesnych social mediów też to rozumieją i starają się maksymalnie nam pomóc, udostępniając wiele ciekawych filtrów, które w łatwy sposób można zastosować na dany materiał. Są to proste efekty, ale w zadowalający sposób możemy nimi obrobić grafiki i będzie dużo ładniej, niż surowe zdjęcie. Jeżeli chcemy trochę bardziej się pobawić to możemy skorzystać z dodatkowych, dedykowanych programów, takich jak np. Adobe Lightroom ze sklepu Google.

Skoro zdjęcie mamy już za sobą, nadszedł czas na treściwy opis. To raczej nic skomplikowanego, prawda? Otóż nie do końca. Kunszt posługiwania się słowem wcale nie jest taki prosty, a chcemy przecież zostać odebrani jak profesjonaliści, a przy okazji przekazać odpowiednie treści, zachęcić kogoś do wykonania czynności, wzbudzić zaufanie i być może nawet uśmiech na twarzy. Nie jest to proste, a z pomocą przychodzą nam copywriterzy (LINK), którzy słowem reklamy i tworzeniem kampanii posługują się na co dzień. Posiadając gotowe do wrzucenia zdjęcie i opis, zostaje nam ostatnia ważna kwestia – hashtagi.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

  Jak przyciągać followersów na Instagramie

  Opisaliśmy już jak poprawnie tworzyć posty i zachęcić użytkowników do interakcji. Skupmy się teraz na innych często stosowanych technikach, które mają na celu zwiększyć grono followersów. Bardzo skutecznym sposobem na promowanie swojej marki w social media jest utworzenie konkursu.

  Pewnie nie jeden raz braliście już udział w jakimś konkursie internetowym gdzie wystarczyło dać like / share na danym profilu aby wziąć w nim udział. Na pewno przyciągnie to wiele nowych osób i zachęci do obserwowania. Pamiętajmy jednak, że często jest to trochę działanie „na siłę”, gdzie ktoś chce po prostu coś wygrać, nieważne czy to Twój profil, czy konkurencji. Może okazać się to fajnym zwiększeniem liczby followersów, ale najważniejszy dla nas jest ruch prawdziwy, gdzie kogoś naprawdę interesuje akurat Twój profil.

  Po przeczytaniu tego poradnika nie powinniście mieć problemu ze stworzeniem konkursu 😊 Na początek określ jego zasady i wybierz jakąś nagrodę. Wystarczy stworzyć grafikę promocyjną i post gotowy. Nie zapominaj o bardzo istotnych tagach na przykład ‘#konkurs’. Jednym z popularnych rodzajów konkursów jest „Follow, like, repost”, czyli „Zaobserwuj, daj like i udostępnij post”. Innym sposobem może być konkurs na najlepsze zdjęcie czegoś, najlepiej związanego z naszą marką i dodaniu do zdjęcia naszego własnego hashtaga.

  Podsumowanie

  Prowadzenie social media jest trochę jak trenowanie na siłowni: najważniejsza jest regularność i zaangażowanie. Może się okazać, że dwa tygodnie przerwy od „postowania” wystarczy, żeby cały efekt przeszedł nam koło nosa. Zupełnie jak w sporcie, trzeba wiedzieć co się robi i przede wszystkim mieć plan. Określ dokładną porę w jakiej będziesz dodawać posty. Zaangażuj dodatkowe osoby.

  Jeżeli naszą grupą odbiorców jest młodzież, to nie wrzucajmy naszych najistotniejszych postów w trakcie ich lekcji w szkole. Nawet jeśli zobaczą post na przerwie to prawdopodobnie zanim wrócą do domu już o nim zapomną. Odpowiadaj na komentarze nawet te negatywne, krytyka to nic złego, nikt nigdy nie zaczynał z najlepszymi umiejętnościami. Organizuj Q&A czyli pytania i odpowiedzi, dzięki temu stali followersi dowiedzą się więcej o Tobie i będą chcieli zostać na dłużej.