+48 575 455 366

Jak zarobić na blogu

Wielu ludzi prowadzi bloga z czystej pasji lub chęci dzielenia się czymś ciekawym z innymi. Często osoby takie, posiadają wielu czytelników i nie wiedzą nawet, że mogliby na swojej pracy zarabiać pieniądze. Inni są nastawieni na zarobek od razu – nie jest to jednak takie proste.

Prowadzenie bloga, który co miesiąc przynosi nam niemałe zyski to przede wszystkim ciężka praca i dbałość o każdy szczegół.

Czym jest Google AdSense?

Jednym z serwisów umożliwiających zarobek na swoim blogu jest Google AdSense. Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś, warto zapoznać się z jego definicją. AdSense to serwis reklamowy firmy Google, dzięki któremu na stronie internetowej wyświetlane będą płatne reklamy tekstowe, graficzne bannery lub też reklamy w postaci wideo.

Jak działa AdSense? Zasada działania jest bardzo prosta – Ty jako autor i bloger udostępniasz przestrzeń reklamową dla Google na swoich stronach. Robi się to poprzez dodanie kodu reklamy w witrynie. Sam wybierasz, gdzie chcesz aby zostały wyświetlane reklamy. Następnie reklamodawcy licytują cenę tej przestrzeni reklamowej w aukcji, a na witrynie pojawiają się najbardziej dochodowe reklamy. Oczywiste jest, że im więcej odwiedzających będziesz posiadał, tym więcej możesz zarobić w AdSense. Później już tylko otrzymujesz konto przelewem na podany wcześniej rachunek. Nie przejmuj się walutami, ponieważ Ty sam wybierzesz czy pieniądze chcesz otrzymywać w złotówkach lub innym nominale.

Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów

Skontaktuj się już teraz!

Ile można zarobić w AdSense?

Nie ma jednej, stosownej odpowiedzi na to pytanie, zarobek zależy od kilku czynników, o których warto pamiętać. Przede wszystkim liczy się tematyka Twojego bloga, jego oglądalność i to, w jaki sposób rozmieszczasz na stronie swoje reklamy. Firma Google jako model rozliczeniowy zaastosowała tutaj CRC, czyli koszt za kliknięcie. Liczy się zatem to, ilu użytkowników Twojego bloga daną reklamę kliknie – im większe grono fanów posiadasz, tym większa szansa na kliknięcie i zarobek. W tym miejscu warto również zauważyć, że zdobywanie kliknięć może być problematyczne ze względu na ogromną popularność rozszerzeń przeglądarek, takich jak AdBlock. Znaczna część korzysta z takich pluginów, a co za tym idzie – nie mają oni szans nawet zobaczyć reklam na Twojej stronie, a co dopiero ich kliknąć. Chrome Web Store mówi nam, że obecnie ponad 20 milionów użytkowników ich przeglądarki korzysta z rozszerzenia AdBlock lub AdBlock Plus. Warto mieć to na uwadze.

Jak dodać kod HTML reklamy AdSense do postu?

Kiedy już będziesz mieć swoją reklamę, należy ją jakoś wkleić na swoją stronę. Sposób w jaki to zrobisz, zależy od Ciebie i od rodzaju bloga, jaki posiadasz. Najpierw skopiuj kod reklamy ze swojego konta AdSense. Teraz należy umieścić go w kodzie źródłowym HTML strony. Jeżeli korzystasz z Bloggera lub WordPressa możesz dodać kod poprzez edytor HTML, dostępny dla każdego wpisu z osobna.

Skontaktuj się już teraz!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z RODO (Rozporządzenie 2016/679) przez administratora danych Rekurencja.com Sp. z o.o. (NIP: 5472217092) celem przygotowania oferty. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności

  Na obrazku powyżej zobaczyć możesz przyciski, które należy wcisnąć aby przejść w tryb edycji HTML w przypadku WordPressa (po lewej) oraz Bloggera (po prawej). Tutaj jednak uwaga – wielu użytkowników skarży się na to, że ich reklamy nie wyświetlają się poprawnie. Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom i błędom, pamiętaj aby zawsze usunąć z kodu reklam wszystkie wygenerowane znaczniki <br> (przejścia do nowej linii) oraz komentarze HTML (wygląda to w ten sposób: <!– komentarz –>). Dopiero po wyczyszczeniu tych elementów możesz być spokojny o poprawne działanie reklam w Twoim serwisie.

  Z kolei wklejenie kodu HTML w momencie, gdy nie korzystasz z żadnego CMSa nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Jeżeli Twoja strona została zakodowana przez kogoś innego, skontaktuj się z tą osobą w celu dodania reklam do witryny.

  Dodanie reklamy za pomocą wtyczki – WordPress

  Jako, że dodawanie reklam AdSense może osobom nieszczególnie związanym z informatyką sprawić niemałe problemy, społeczność WordPressa nadchodzi z pomocą. Napisano mnóstwo przeróżnych darmowych do pobrania wtyczek, które całą brudną robotę zrobią za nas. Przyjrzyjmy się jednej z najpopularniejszych z nich, czyli „AdSense Plugin WP QUADS”Aby ją zainstalować klikamy zakładkę „Wtyczki -> Dodaj nową” i wpisujemy nazwę pluginu w wyszukiwarce. Po odnalezieniu wtyczki instalujemy ją korzystając z przycisku „Zainstaluj teraz”.

  Obsługiwane rozmiary reklam w serwisie AdSense

  Google AdSense podaje ustandaryzowane rozmiary reklam, które są przez nich obsługiwane. Zawsze zwracaj na to uwagę. Tabele formatów są podane na oficjalnej stronie supportu Google. Wymiary cieszące się największą skutecznością wśród klientów to:

  • średni prostokąt (300×250),
  • duży prostokąt (336×280),
  • długi baner (728×90),
  • pół strony (300×600),
  • duży baner na komórki (320×100) – alternatywne wymiary to 320×50 oraz 300×250

  Reklamy responsywne

  Pamiętaj, że ogromną zaletą reklam jest responsywność. Warto zawsze stawiać na reklamy, które odpowiednio będą wyglądać również na urządzeniach mobilnych. Zauważ jak wiele osób korzysta teraz ze smartphone’ów i tabletów – oni również mogą kliknąć dla Ciebie reklamę, zwłaszcza, że na tych urządzeniach rzadziej korzysta się z wtyczek blokujących reklamy. Responsywne reklamy z wyżej podanych to „średni prostokąt” oraz „duży baner na komórki”.

  Publikacja treści

  Publikując treści powinniśmy zawsze mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim powinno zadbać się o odpowiedni język – post kierowany do młodych ludzi w wieku 14 lat powinien być inaczej skomponowany niż artykuł specjalistyczny. Kolejna ważna rzecz to dbanie o język – nie popełniaj błędów. Wyraz zawierający błąd ortograficzny lub źle postawiony przecinek mogą negatywnie wpłynąć na odbiór całości tekstu przed czytelnika – może on nawet skreślić Twoją firmę i nie korzystać z jej usług. Dlatego tak ważne jest unikanie błędów oraz zwracanie uwagi na poprawną interpunkcję. Inną rzeczą jest, abyś zachował obiektywność. Wychwalanie swojego produktu pod niebiosa to zły nawyk i kiepska praktyka. Zwykła prezentacja produktu, polegająca na przede wszystkim pokazaniu jego zalet da na pewno większe efekty niż wmawianie, że produkt jest najlepszy.

  Aby m.in. dowiedzieć się, jak zwiększyć liczbę odwiedzających na twoim blogu, przeczytaj nasz artykuł o instalacji Google Analytics na blogu.