Programy do tworzenia wykresów - Proud Media

Pracując w ogromie przytłaczających danych, bazach i ciągłym napływie nowych informacji często musimy w estetyczny sposób te dane przedstawić. Zależy nam na przede wszystkim na prostocie i przejrzystości, jednak nie da się ukryć, że potrzebujemy czegoś, co po prostu wygląda ładnie i nowocześnie. Jak stworzyć świetną prezentację zawierającą różnego rodzaju wykresy i diagramy? Które z oferowanych narzędzi są darmowe? W tym poradniku pokażemy kilka z programów, które nam to umożliwiają i które warto znać.

Microsoft Office

Link do programu

Pierwszym, najbardziej oczywistym wyjściem jest oczywiście skorzystanie z pakietu Microsoft Office. Ten zestaw programów biurowych umożliwia nam przedstawianie danych na wiele różnych sposobów. Zarówno Microsot Word, Excel jak i Power Point posiadają możliwość tworzenia wielu różnych rodzajów diagramów oraz wykresów. Oto przykładowe rodzaje wykresów:

  • Kolumnowy,
  • Słupkowy,
  • Kołowy,
  • Obszar,
  • Liniowy,
  • Punktowy,
  • Dymek,
  • Siatkowy,
  • Giełdowy,
  • Kolumnowo-liniowy.

To jeszcze nie koniec, ponieważ każdy z nich możemy dowolnie dostosować i zmienić jego styl, kolorystykę, rozmiar i inne właściwości. Tworząc wykresy w programach z pakietu Office mamy pewność, że uzyskamy nowocześnie wyglądający i profesjonalny materiał.

Jeśli nie masz akurat w posiadaniu licencji na pakiet Microsoft Office, warto pamiętać o darmowych programach biurowych, takich jak OpenOffice czy LibreOffice – one również udostępniają możliwości tworzenia wykresów, a przy tym nic nie kosztują.

Google Charts

Link do programu

Google Charts to darmowe narzędzie umożliwiające tworzenie wykresów i zamieszczanie ich kodu na strony internetowe. Do jego działania konieczne jest zaimportowanie kilku skryptów javascript. Program ten jest dość skomplikowany i opanowanie wszystkich jego opcji może zająć troszkę czasu – jednak definitywnie warto się z nim zapoznać.

Istnieje pewnego rodzaju ułatwienie tworzenia wykresów za pomocą narzędzia Google – a mianowicie Google Chart Generator. Ten kreator został stworzony przez Jona Winstanley’a – autor za pomocą prostego formularza maksymalnie upraszcza cały proces tworzenia wykresów w Google Charts. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla zielonych użytkowników, którzy sami mogliby sobie nie poradzić z ogrmomem opcji udostępnianych przez Google.

Graph

Link do programu

Graph to prosty program do tworzenia wykresów funkcji, dobry do nauki w gimnazjach i szkołach średnich. Jest prosty w obsłudze, intuicyjny oraz umożliwia zapisywanie wykresów do plików JPG lub PDF. Użytkownik ma do dyspozycji układ równań, na który może nakładać dowolną ilość funkcji standardowych, parametrycznych czy też biegunowych.

Tworzenie wykresu w LibreOffice Calc

 

LibreOffice Calc to składnik darmowego pakietu LibreOffice – program do tworzenia arkuszów kalkulacyjnych, zamiennik narzędzia Microsoft Excel. Zaprezentujemy jak krok po kroku stworzyć w nim wykres na podstawie przykładowych danych. Zacznijmy od stworzenia uruchomienia programu. Cały pakiet jest dostępny do pobrania za darmo pod tym linkiem. Kiedy już otworzymy LibreOffice Calc musimy stworzyć jakieś przykładowe dane. Niech to będzie tabela ukazująca jak w przeciągu lat zmieniała się cena danego produktu. Niech wygląda ona w ten sposób.

Kiedy tabela z przykładowymi danymi będzie już gotowa, przejdźmy do tworzenia wykresu. W tym celu w menu wybierz „Wstaw” a następnie „Wykres”. Teraz pojawi się okno kreatora. W pierwszej sekcji wybieramy typ wykresu. Mamy naprawdę duży wybór, na początek zaznaczmy „Kolumnowy”, „Wygląd 3D” oraz „Słupek” jako figurę. Pozwoli nam to na utworzenie nowocześnie wyglądającego, przykuwającego uwagę wykresu – a na tym przecież nam zależy. Aby przejść daleh, wybierz „Dalej”. Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie danych dla wykresu. Kliknij w tym celu ikonkę z prawej strony okienka i zaznacz naszą tabelkę. Trzeci krok tworzenia wykresu to seria danych. Zostawiamy tutaj wszystko z wartościami domyślnymi i przechodzimy do „Elementów wykresu”. Tutaj możesz dodatkowo zmienić wygląd wykresu, zamienić osie, wyłączyć lub włączyć legendę oraz dodać tytuł. W pole „Tytuł” wpisz „Przykładowy wykres” i kliknij „utwórz”. Nasz wykres jest gotowy. Ostatecznie, będzie on wyglądał tak:

Może cię również zainteresować nasz artykuł o narzędziach do tworzenia infografik.