Setki realizacji, tysiące rozwiązanych problemów
Skontaktuj się już teraz!
Optymalizacja stron internetowych Bielsko-Biała
Czy wiedziałeś, że w roku 2018, na całym świecie 58% odwiedzin stron oraz serwisów internetowych pochodziło z urządzeń mobilnych? Trend ten nie spowalnia, prognozuje się, że w przeciągu kolejnych lat będzie jeszcze bardziej wzrastać na niekorzyść klasycznych komputerów. Mało tego, specjaliści twierdzą, że w przeciągu następnych 2 lat sprzedaż tabletów zrówna się ze sprzedażą komputerów osobistych, o ile ich nie wyprzedzi. Nie od dziś wiadomo, że rynek i trendy zmierzają w stronę urządzeń mobilnych. Jesteś na urlopie za granicą i szukasz dobrej pizzerii? Nic prostszego, wystarczy wyciągnąć telefon, wyszukać i już jesteśmy na stronie. No dobrze, ale co to oznacza dla nas?
Przyspieszanie stron internetowych
Jeżeli większość ruchu internetowego pochodzi z komórek, to powinniśmy zwrócić na tych użytkowników szczególną uwagę. Nikt nie lubi czekać, tacy są już ludzie. Jak podaje portal “Think with Google” strony i aplikacje mobilne, które na wczytanie potrzebują więcej niż 2.5 sekundy są najczęściej odrzucane przez użytkowników, zanim nawet zdążą pokazać się ich oczom. Najlepszym czasem jest oczywiście 1 sekunda oraz mniej. Z kolei na urządzeniach stacjonarnych oraz laptopach czas powyżej 3-5 sekund jest raczej niedopuszczalny. Użytkownicy internetu również skłonni są szybciej zamknąć taką zakładkę i kliknąć kolejną stronę.
To wszystko pokazuje nam dobitnie, że należy zainteresować się optymalizacją i czasem wczytywania naszej strony internetowej. To dość dziwne, że jest to sprawa tak ważna, a tak bardzo mało osób w ogóle zwraca na to uwagę przy zlecaniu wykonania swojej strony internetowej.
Optymalizacja stron internetowych Bielsko-Biała
W naszej firmie optymalizujemy strony na najwyższym możliwym poziomie wyznaczanym przez m.in. Google. Najbardziej popularne narzędzia do audytowania optymalizacji swojej strony internetowej to oczywiście Google Pagespeed Insights oraz GTMetrix. Są również inne, płatne rozwiązania, ale nie zachęcamy do ich opłacania, bo dosłownie bardziej opłaca się oddać te pieniądze (często mniejsze kwoty niż za program do audytu) ludziom, którzy to poprawią, a nie technologiom, które powiedzą co jest nie tak.
Do najczęstszych grzechów źle zoptymalizowanej i długo wczytującej się strony należą:
- Zła polityka obrazów i grafik na stronie – źle dobrany format graficzny (jpg/png), który potrafi zwiększyć rozmiar pliku nawet o 1MB. Wczytywanie o wiele większych obrazów, niż wymaga tego layout strony, czyli np. logo które zajmuje 300×100 pikseli to tak naprawdę zeskalowany plik o rozmiarze 1800×800. Brak kompresji, nie używanie najnowszych formatów wyświetlania grafik, takich jak googlowski .webp. Brak lazyloadingu, czyli pobierania zasobów dopiero gdy zajdzie taka konieczność. To wszystko sprawia, że same obrazy na naszej stronie potrafią “ważyć” nawet ponad 10MB. Przypominam, że taki rozmiar jest niedopuszczalny dla CAŁEJ STRONY!
- Przeładowanie skryptami – Wyszukanie podstawowego tagu w języku HTML jakim jest <span> to dla skryptu jQuery 19,449 operacji na sekundę, podczas gdy dla Vanilla JS jest to 8,280,893 takich operacji w ciągu sekundy. Jest różnica, prawda? Dodajmy do tego rozmiar plików jQuery jakie trzeba pobrać, a później jeszcze czas ich interpretacji. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, “ale ja mam bardzo mało skryptów na stronie”. Ok, ale czy to naprawdę jest powód, żeby bardziej nie przyspieszać strony? 😉 Sprawa skryptów javascript nie tyczy się jednak tylko jQuery, choć jest to jedna z najbardziej popularnych bibilotek JS. Kod, który się tworzy musi być mocno zoptymalizowany i odpowiednio, asynchronicznie wczytywany. Unikamy sytuacji kiedy przed pokazaniem użytkownikowi strony widzi on biały ekran przez kilka sekund, bo przed wyrenderowaniem treści pobieramy jQuery, skrypty slidera, lightboxa, owl carousel i jeszcze innych funkcjonalności. To wszystko można zrobić lepiej, szybciej i rozsądniej.
- Zbyt duża ilość zapytań do serwera oraz stary protokół HTTP – obecnym standardem jest obsługiwanie żądań klienta przy pomocy HTTP/2. Jest to protokół, który w znacznym stopniu przyspiesza komunikację klient-serwer, serwer-klient. Potrafi wiele rzeczy zrobić za jednym zamachem, oraz po prostu szybciej niż starsze serwery. Kolejnym błędem developerów jest ilość zapytań, jakie wysyła się do serwera w celu samego pobrania strony. Wartość ta powinna być jak najmniejsza, wtedy czas oczekiwania na wyświetlenie witryny będzie krótszy. Dla przykładu z kilku małych ikonek możemy zrobić jedną, a dzięki technice sprite’ów odpowiednio je wyświetlać. Wtedy oszczędzamy serwerowi pracy.
Skontaktuj się już teraz!
Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a z przyjemnością Ci pomożemy!
Jak zoptymalizować stronę www
Nie polecamy robić tego na własną rękę – mieliśmy już klientów, którzy myśleli, że zainstalowanie “magicznej wtyczki” do WordPressa rozwiązuje cały problem, a sami zaoszczędzą pieniądze. W efekcie stracili jedynie swój czas, a tego nikt im nie odda, ani nie zapłaci.
Oczywiście wypisane wyżej problemy to jedynie szczyt góry lodowej, która w każdym momencie może pociągnąć za sobą całą lawinę problemów związanych z optymalizacją. Od razu zapewniamy i rozwiewamy mity – nie ma czegoś jak magiczny środek na przyspieszenie strony.
Jeżeli zależy nam na wysokich wynikach to musimy już od początku być nastawieni na osiągi. A to oznacza wychodzenie pod górkę, tworzenie swojego, w pełni dostosowywalnego motywu WordPress, korzystanie z najlepszych rozwiązań minifikacji plików i po prostu tworzenie z głową. Jeżeli na stronie głównej mamy ponad 15 obrazków do pobrania, to logicznym jest to, że nie rozkazujemy serwerowi robić tego naraz, ani czekać na pobranie – niech zrobi to według kolejności na stronie i tylko jeśli rzeczywiście dany obraz powinniśmy zobaczyć! Po co nam obrazek ze stopki strony, kiedy dopiero przeglądamy nawigację na górze strony?
Innym dobrym podejściem jest zrezygnowanie z frameworków i tworzenie (trudniejsze) na najlepszych rozwiązaniach. Czyli zero jQuery i mądre zarządzanie CSSem za pomocą metodologii BEM obsłużonej przez SASS. Tak jak wspominaliśmy, dużą rolę odgrywa serwer – nim również należy się zaopiekować.
Przyspieszanie stron internetowych w Proud Media
Jak przyspieszamy strony internetowe? Swoje działania zaczynamy od wykonania audytu technicznego strony internetowej. Jest to usługa płatna, odliczana od faktury końcowej w przypadku zdecydowania się na nasze usługi. Zakłada ona dokładne zbadanie strony przy pomocy najlepszych narzędzi Google oraz innych, takich jak GTMetrix. Dzięki temu mamy jakieś określone spojrzenie na to, z czym mamy do czynienia. Po takim audycie nasz specjalista sam wchodzi w kod strony i sprawdza co tam się dzieje. Jeżeli strona internetowa to katastrofa, to mówimy o tym klientowi i proponujemy wykonanie jej od nowa, zgodnie ze sztuką. Nie zależy nam na wykonaniu usługi, która tak naprawdę nic nie da, a będzie tylko kosztem dla Klienta. Naszym celem jest budowanie prawdziwych relacji i wzajemna pomoc.
Zaufaj kunsztowi specjalistów, doświadczeniu i ciągłej praktyce. Dzięki nam zmienisz oblicze swojej strony internetowej, która zamieni się w demona prędkości. Jednym z naszych rekordów jest strona klienta wczytująca się w czasie poniżej 500ms. Podkreślę tylko, że ilość obrazów i funkcjonalności na stronie wcale nie pomogła w osiągnięciu tego wyniku. Potrafimy z wczytującej się 3.5 sekundy i ważącej 8MB strony z 60 żądaniami zrobić strusia pędziwiatra o mocy < 1 sekundy, maksymalnie kilku MB i nie więcej niż 40 żądaniami do serwera. Zrób to dla swoich potencjalnych klientów, zezwól im na użyteczne, miłe i bezstresowe spędzanie czasu na swojej witrynie 🙂 Skontaktuj się z nami, a na pewno się nie zawiedziesz.